ako nalinkovať návestidlá

Otázky, problémy a nejasnosti při stavbě tratí
popocatepetel
Příspěvky: 109
Registrován: pát 21. led 2011 19:11:58

ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od popocatepetel »

Prajem vám všetkým dobrý večer.
Rozhodol som sa postaviť si vlastnu,polofiktívnu trať,je inšpirovaná traťou 110 Kúty št. hr. - Blava,staviam ju na spôsob modernizácie časti trate 120 úsek Blava - Nové Mesto nad Váhom, a ďalej neviem,kam to majú v pláne dotiahnuť :D .A ďalej budem pokračovať ako ma napadne. :D v plane mam teraz Kúty - Trnava, Trnava - Blava, Zohor - Záhorská Ves, Zohor - Plavecký Mikuláš, Dev. Jazero - Stupava, Kúty - Skalica na Slovensku. potom uvidíme čo a ako. :D A teraz by som potreboval poradiť, prípadne ak môže niekto poskytnúť potrebné dokumenty, manuály atď., konkrétne by som potreboval vedieť,akým spôsobom sa linkujú oddielové návestidlá na šírej trati(presné názvoslovie neviem,za toto by som sa chcel ospravedlniť,ale dúfam,že viete čo mam na mysli), zháňam sklonové pomery všetkých možných slovenských tratí, plániky stanic, české mám takmer všetky, ale potrebujem len slovenské, a ešte ak vie niekto odkaz na download nástupíšť,ktoré sa nachádzajú na našom území, mám na mysli panelové nástupištia, alebo peróny,teraz neviem, myslím tie, ktoré sa nachádzajú v starších staniciach. Ak by niekto vedel o podkladoch, vďaka ktorým by som vedel,aké návestidlá v tých ktorých staniciach sú,bol by som veľmi vďačný za to.

Táto trať bude stavaná spôsobom "ako ma momentálne napadne", žiadny konkrétny plán nemám, len by som to chcel spraviť aspoň podľa približnej polohy staníc atď. :-)

Za odpovede vopred pekne ďakujem. :-)
popocatepetel
Příspěvky: 109
Registrován: pát 21. led 2011 19:11:58

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od popocatepetel »

No,už som na tie oddielové návestidlá prišiel. :-) proste klasika v učení v mojom prípade - "pokus - omyl" ! :D nieje nad to,ked sa človek niečo naučí sám. :-) ozaj, mám plániky niektorých stanic z roku 1954, ale to je asi nepoužitelné,že? Teda,minimálne v prípade koridoru na trati 120. :D a chcem sa ešte spýtať, akým spôsobom sa dá spraviť "angličan"? Všetko robím podla navodu a vytvorí sa len križovatka, žiadny "angličan", ani žiadna ponuka na jeho vytvorenie, pokial idem podla videotutorialu. ďakujem vopred za odpovede

majte sa krásne! :D :D :D
popocatepetel
Příspěvky: 109
Registrován: pát 21. led 2011 19:11:58

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od popocatepetel »

No,ospravedlňujem sa,ale na toho angličana som práve prišiel čo a ako. takže,ako vo väčšine prípadov, problém bol medzi stoličkou a klávesnicou. :D
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Josef72 »

Hezký monolog :) .
Vlastik

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Vlastik »

Ohledně linkování návěstidel:
návěstidla z naší produkce jsou velice rozsáhlá a poslední verze 2.5 kterou jedinou doporučuji čítá přes 800 modelů,pro zjednodušení a následné pochopení je jak už to v mých balíčkách bývá i spousta dokumentace jak pro seznámení s návěstidly,katalog všech návěstidel,vzorové listy návěstidel(pro vytištění) a i vzorové listy umístění návěstidel,je potřeba a to zdůraznuji furt si všechny tyto manuály proštudovat a případné nejasnosti se ptát,jednak to pomáhá v doplnování manuálů jak ze strany stavitele tak i mnou samotného a i menším neshodám pak v odpovídání.
V zásadě se linkování sjednotilo na jak se linkovalo v msts,zde mu při imístění linku vyběhla tabůlka a označil směr(link návěstidla) jediné na co člověk musel dávat pozor byl omezený počet.
Zde mi tabůlka také vyskočí do které pak jenom doplním potřebné údaje o rozmístění linek.
V zásadě platí že se link umístuje za poslední vyhybku,nejdéle však za tu kde je z druhé strany návěstidlo na té samé koleji!
Počet linek omezen není,link slouží pouze pro to co se u návěstidla v tabůlce zaškrtne,ostatní se řídí rychlostí v kolejích.
V případě nejasností se ptát,ale né na to co je v manuálu.
Uživatelský avatar
drew
Příspěvky: 62
Registrován: pát 11. úno 2011 10:07:26
Bydliště: Praha 5 Košíře

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od drew »

Já mám ohledně linkování kontrolní otázku (která není odpovězena v žádném manuálu ;)) - pokud musím použít návěstidlo s 5-ti linky a využiju pouze 4, kam s linkem5? Předpokládám, že údaje k linku nechám prázdné...

Díky za odpověď.
drew
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
---::| mapa MODRAVA - nejlepší na dlouhé jízdy |::---
MSTS->Trainz...TS2009->RW3...TS2013DeLuxe @ iPentium Dual E2220; nV GTX285; W7homeSP1
Jurajs_89
Příspěvky: 646
Registrován: pát 06. čer 2008 7:09:10
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Jurajs_89 »

Dobrá otázka. To mě taky napadlo, podle mě si asi musíš udělat vlatní návestidlo se 4 linkama.
ObrázekObrázek
magnetový "cvok" :D
Vlastik

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Vlastik »

Já mám ohledně linkování kontrolní otázku (která není odpovězena v žádném manuálu ) - pokud musím použít návěstidlo s 5-ti linky a využiju pouze 4, kam s linkem5?
Na toto je jednoduchá odpověd,vždy se tvoří návěstidlo přesné počtu potřebných linek a máme k tomu dvojí utility pro zjednodušení práce na tvorbě linku který není v základní nabídce a mi ho potřebujem a to bud použít program RW_Tools a editovat naklonovaný link v .bin souboru a nebo pohodlnější utilitu dodávanou s návěstidly kde si zadám vše potřebné a nový link mi vytvoří,tady ovšem pozor nevytvoří návěstidlo s počtem linků 0,ale jinak je to neomezené a velice jednoduché.
Předně doporučuji si vytisknout základní nabídku návěstidel As,ostatní jsou odvozené a stejné (An,Am) popř.něco chybí a přečíst si manuál a hlavně mít alespon trochu znalost z funkčnosti a funkcí skutečného návěstidla a co asi umí.
Poté si spustím Blue print editor a řídím se instrukcemi a to :
a) chce to po mě typ návěstidla a to jsou As,Am,An,At,Au,Az,Av(Rs,Rn,Rm,Rt,Rz),tak napíšu třeba As a odentruji,
b) dále zadám typ světelného návěstidla a to jsou ty čísla+malá písmena za označením typu příklad (01,02pr,03Opr,04aut,05,06a,06i a pod,) a odentruji,
c) zadám jestli to bude návěstidlo vybočené vlevo "L",vpravo"P",pokud je přímé a na lávce Am nic nezadávám a jedu dále enter,
d) další je varianta to je to číslo za velkým V např:( V02,V05,V08,V11,V10new2,VL a pod.) a enter,
e) nový počet linků zadám číslo (krom 0) a dám enter a vytvoří se mi nový blueprint,s požadovaným počtem linek a napíše mi to i kontrolní zprávu že link byl úspěšně vytvořen a nebo že nebyl a tady člověk pak musí hledat příčinu ,třeba špatného zadání a nebo neexistujícího zadání a nebo nedodržení velkých a malých písmen.
Harpagon
Příspěvky: 12
Registrován: sob 10. bře 2012 17:22:10

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Harpagon »

Ahoj,
mám problém se samotným Blueprint editorem. Nejspíš dělám něco špatně. Když si program otevřu, tak přes Options musím zadat cestu. A to bude kámen úrazů, neboť mi to pak napíše toto:
C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\RailWorks\Assets\Kuju\RailSimulator\RailNetwork\signals\German\HP_Mod_Home\Temp\BlueprintSchema.xml is missing. Run RailWorks at least once to create this file.

Nevíte prosím čím to je? Jsem zoufalý :oops:
Děkuji za reakce ;)
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Míla »

Ahoj,
chtěl bych, prosím, poradit s návěstmi u návěstidel.Nejsem si jist, zda to mám správně.
Dvoukolejná trať a Vjezdové návěstidlo ze správné koleje AS-05 V01 do stanice. Za vjezdovými návěstidly křížení kolejí zprava doleva a opačně. Klasika.Za tímto křížením nataženy linky od vjezd. náv.( první obvod) Po pár stech metrech ( druhý obvod výhybek)cestové náv. AS-05 V01, v tab označen C a za ním rozvětvení kolejí do stanice. Odjezdová návěstidla AS-04 V02. Když postavím vlakovou cestu do stanice odbočkou a na odjezdu je Stůj, na vjezdovém návěstidle svítí klidná žlutá, na cestovém dole klidná žlutá+bílá a nad tím klidná žlutá. Odjezd na stůj. Ale když postavím průjezd, čili na odjezdu znak povolující jízdu, na vjezdu bliká žlutá, na cestovém je dole klidná žlutá+bílá a nad tím kmitá žlutá. Na odjezdu poté svítí žlutá a zelená. A tady si nejsem jist. Když mám postaven pouze vjezd do stanice,(odbočkou, jak popisuji výše), dle mého názoru by mělo být na vjezdu očekávejte 40, čili kmitat žlutá, na cestovém rychlost 40, čili klidná žl.+bílá a nad tím klidná žlutá, čili výstraha protože na odjezdu je stůj. Ale já jedu na výstrahu!. Průjezd je podle mne dobře, ale pouze vjezd, ne. Je to špatně nebo dobře? S linky návěstidel jsem několikrát potahoval a zkoušel funkčnost.
Děkuji za názory a odpovědi.
Uživatelský avatar
drew
Příspěvky: 62
Registrován: pát 11. úno 2011 10:07:26
Bydliště: Praha 5 Košíře

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od drew »

Míla píše:...
A tady si nejsem jist. Když mám postaven pouze vjezd do stanice,(odbočkou, jak popisuji výše), dle mého názoru by mělo být na vjezdu očekávejte 40, čili kmitat žlutá, na cestovém rychlost 40, čili klidná žl.+bílá a nad tím klidná žlutá, čili výstraha protože na odjezdu je stůj. Ale já jedu na výstrahu!. .
To bys neubrzdil :-) Já myslím že je to dobře, totiž:
vjezd: 40 a výstraha, protože předvěstí odjezd!
cest: 40 a opakovaná výstraha (žl+b) = protože je nakrátko
odjezd: stůj
Cestové je "cestové" mimo jiné proto, že dělí vlakové cesty a předpokládá se, že je na zkrácenou/nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost. Kdyby nebylo, návěstí bez bílé. Já už nevím jak se to dnes přesně jmenuje, návěstní pojmy znám z 80. let. Tak mně nekamenujte. Princip zůstal stejný.
drew
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Roman »

drew píše:
Míla píše:...
A tady si nejsem jist. Když mám postaven pouze vjezd do stanice,(odbočkou, jak popisuji výše), dle mého názoru by mělo být na vjezdu očekávejte 40, čili kmitat žlutá, na cestovém rychlost 40, čili klidná žl.+bílá a nad tím klidná žlutá, čili výstraha protože na odjezdu je stůj. Ale já jedu na výstrahu!. .
To bys neubrzdil :-) Já myslím že je to dobře, totiž:
vjezd: 40 a výstraha, protože předvěstí odjezd!
cest: 40 a opakovaná výstraha (žl+b) = protože je nakrátko
odjezd: stůj
Cestové je "cestové" mimo jiné proto, že dělí vlakové cesty a předpokládá se, že je na zkrácenou/nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost. Kdyby nebylo, návěstí bez bílé. Já už nevím jak se to dnes přesně jmenuje, návěstní pojmy znám z 80. let. Tak mně nekamenujte. Princip zůstal stejný.
drew
Taky střelím od boku a z paměti :) . Cestové návěstidlo by mělo fungovat jako čtyřznaký blok. Tedy poslední AB oddílu (předvěst) bliká světlo, vjezdové návěstí požadovanou rychlost do odbočky včetně předvěsti odjezdového návěstidla. A cestové opakuje předchozí návěst doplněnou o bílé světlo. Tak to bylo zapojené ve staré Libni pokud mě paměť neklame :) . Ale klidně se můžu plést :)
Následující návěst s bílým světlem návěstí opakovací návěstidlo (to v zhasnutém stavu nezakazuje jízdu).
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Míla »

Ahoj,
návěstidlo mám zaškrtnuté, toto je OK, ale nemohu přece jet na výstrahu, když traťová rychlost je 60 a jedu do odbočky. Mě jde o to, jak je to správně dle D1. Při průjezdu vše ukazuje správně. Někdo z vás strojvedoucích to určitě ví, jak to je. Ještě zkusím hýbat s linky u cestového.
Kohlik
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 16. zář 2010 7:51:28
Bydliště: Praha

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Kohlik »

drew píše:
Míla píše:...
A tady si nejsem jist. Když mám postaven pouze vjezd do stanice,(odbočkou, jak popisuji výše), dle mého názoru by mělo být na vjezdu očekávejte 40, čili kmitat žlutá, na cestovém rychlost 40, čili klidná žl.+bílá a nad tím klidná žlutá, čili výstraha protože na odjezdu je stůj. Ale já jedu na výstrahu!. .
To bys neubrzdil :-) Já myslím že je to dobře, totiž:
vjezd: 40 a výstraha, protože předvěstí odjezd!
cest: 40 a opakovaná výstraha (žl+b) = protože je nakrátko
odjezd: stůj
Cestové je "cestové" mimo jiné proto, že dělí vlakové cesty a předpokládá se, že je na zkrácenou/nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost. Kdyby nebylo, návěstí bez bílé. Já už nevím jak se to dnes přesně jmenuje, návěstní pojmy znám z 80. let. Tak mně nekamenujte. Princip zůstal stejný.
drew
Zdravím,
sloužil jsem jako výpravčí v P.Libni. Podle mne má drew pravdu. Ještě ale záleží na tom, zda mezi vjezdovým návěstidlem a cestovým návěstidlem jsou výhybky a pokud ano, jakou dovolují rychlost do odbočky. Samozřejmě to pravidlo o povolených rychlostech platí i pro výhybky za cestovým návěstidlem. Sice se mi to nelíbilo, ale v P.Libni šlo postavit vlakovou cestu z P.Běchovic do P.Mas.n. přímo (bez jakékoliv jízdy odbočkou) a stejně návěstidla zatvrzele ukazovala návěsti s rychlostí "80km/h,potom 80km/h a až na odjezdu bylo 80km/h,potom Volno". Pokoušeli se mi to vysvětlit, ale já (jako hlupák s praxí 30 let výpravčího) jsem to nepochopil. :lol:
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Roman »

Tam byla určitě nějaké závislost na ten čtyřznaký blok do Hološevic.
Co ale vím bezpečně, jak to svítilo když se vjíždělo odbočkou do Holešovic od Libně. Na vjezdu před tunelem 40 a výstraha, cesťák na mostě (před zhlavím) 40 a výstraha s bílou, nakonec před peronem (za zhlavím) také 40 a výstraha s bílou. Pak za peronem stůj. Nebo pro jinou vlakovou cestu bylo to samé, ale pro rychlost 60 km/h (ze druhé TK na čtvrtou SK ??? ).
Kohlik
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 16. zář 2010 7:51:28
Bydliště: Praha

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Kohlik »

Zdravím,
nemohu to vyloučit, ale i nadále nechápu, proč by měly návěsti v úseku P.Běchovice-P.Libeň-P.Mas.n. souviset s autoblokem do P. Holešovic? :oops:
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Míla »

Mezi vjezdovým a cestovým návěstidlem jsou dvě výhybky, je to klasický kříž, přijíždím z dvoukolejné trati. A za cestovým je druhý obvod výhybek. A vjezd ukazuje pouze výstrahu a přitom za cestovým jedu do odbočky.
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Míla »

A do stanice vjíždím do přímého směru v prvním obvodu a teprve za cestovým jedu do odbočky.
Kohlik
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 16. zář 2010 7:51:28
Bydliště: Praha

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Kohlik »

Zdravím,
podle mne záleží na tom, zda vzdálenost mezi vjezdovým a cestovým návěstidlem je zábrzdná. Pokud ano, tak (pokud jedu do odbočky až za cestovým), tak na předvěsti bude "Volno",na vjezdu bude "Očekávejte xxkm/h a Výstraha", a na cestovém "Rychlost xxkm/h a Výstraha - s bílým světlem". Předpoklad - odjezdové návěstidlo není na zábrzdnou vzdálenost a je na "Stůj".
Pokud vzdálenost mezi vjezdovým a cestovým návěstidlem není zábrzdná, tak na předvěsti bude "Očekávejte xxkm/h", na vjezdu bude "Očekávejte xxkm/h a Výstraha - s bílým světlem" a cestové bude stejné.
Snad jsem to ještě nezapomněl - jinak se omlouvám za mystifikaci ! :oops:
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: ako nalinkovať návestidlá

Příspěvek od Míla »

To co píšeš jako první možnost tak si to představuji, ale očekávej 40 atd. zde není, jen výstraha. Zábrzdná vzdálenost je, i když u simulátoru je to asi jedno, ten to nepozná, či snad ano? čili musím zřejmě nastavit linky jinak, nevím, zkouším to.
Odpovědět