CD návěstidla

Připravované nebo vydané modely a skiny do RW
Odpovědět
AirVolk

Re: CD návěstidla

Příspěvek od AirVolk »

Návestidlá nezávisia od druhu stanice.....či má menej, alebo viac koľají.......Či tam dáš rusáky, alebo ažd, či mechaniky je len na tebe.......Pokiaľ to je ovšem reálna trať tak podľa predlohy.
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Míla »

Píši, tři nebo čtyři koleje a je mě jedno zda AŽD či sovětská. V těch číslech se nevyznám.
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Hekl338 »

A naco su v baliku navestidiel podla teba tie prilozene PDF? Keby si to cital, tak sa nepytas. :D
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Míla »

Už je pročítám, OK.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Roman »

Jelikož jsem byl dotázán v jakém stavu se nachází mechanické návěstidlo a zda nebude k dispozici, rozhodl jsem se dát ke stažení betaverzi na test.
Předem upozorňuji že je použití na vlastní riziko :).
Už nevím, na čem Jsem se kdysi zasekl. Myslím, že určitě mi nějak nefungovalo noční osvětlení a taky kompatibilitu s ostatními návěstidly jsem důkladněji netestoval.
Ovšem jedná se pouze o jednoramenné návěstidlo. Dvouramenné by vyžadovalo prakticky překopat celý mechanismus. Samozřejmě, že by asi stačilo jen doplnit upravené spodní rameno včetně clonky ale to by mi u místní "ligy dokonalých" neprošlo a tak to řešit nebudu. Dokonce i mechanická předvěst je modelově skoro hotová....
Tak kdo chce , může zkoušet :)

http://ulozto.cz/xV8isVFm/csd-m-nav-beta-rwp
haldo11
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. srp 2011 12:04:48
Bydliště: Hlohovec

Re: CD návěstidla

Příspěvek od haldo11 »

Preveliká vďaka .. mne to chýbalo ako soľ ;)
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: CD návěstidla

Příspěvek od KaMat »

U tohoto návěstidla nejdou definovat parametry.
Obrázek
Vlastik

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Vlastik »

Roman píše:Jelikož jsem byl dotázán v jakém stavu se nachází mechanické návěstidlo a zda nebude k dispozici, rozhodl jsem se dát ke stažení betaverzi na test.
Předem upozorňuji že je použití na vlastní riziko :).
Už nevím, na čem Jsem se kdysi zasekl. Myslím, že určitě mi nějak nefungovalo noční osvětlení a taky kompatibilitu s ostatními návěstidly jsem důkladněji netestoval.
Ovšem jedná se pouze o jednoramenné návěstidlo. Dvouramenné by vyžadovalo prakticky překopat celý mechanismus. Samozřejmě, že by asi stačilo jen doplnit upravené spodní rameno včetně clonky ale to by mi u místní "ligy dokonalých" neprošlo a tak to řešit nebudu. Dokonce i mechanická předvěst je modelově skoro hotová....
Tak kdo chce , může zkoušet :)

http://ulozto.cz/xV8isVFm/csd-m-nav-beta-rwp
Jsem to vyzkoušel a zdá se to kompatibilní s dosavadými předvěstmi i blokací dalšího oddílu.
Ale chybí verze s PN a výše zminované 2/3 ramena+předvěst to je škoda.
Obrázek
Obrázek
Oskar
Příspěvky: 111
Registrován: pát 06. čer 2008 19:57:50

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Oskar »

Začátkem tohoto roku mě syn zasvětil do úplných základů Lua scriptu - víc jsem nebyl schopen pobrat :) . Od té doby se snažím tvořit nový script návěstidel.
Proč nový script?
Na původním Dušanově scriptu vidím určité věci, které by se dle mého názoru daly řešit jinak a to jak v zadání, tak i ve fungování scriptu - tímto rozhodně nekritizuji práci, kterou Vlastik (autor modelů návěstidel) a Dušan (autor scriptu) na návěstidlech a jejich scriptech odvedli - ve své době to byla špička. Bohužel Dušan posléze svoji pozici programátora scriptu opustil a tak slibně rozjetý pokus o kompletní scripty návěstidel CZ a SK odumřel.
Takže přibližně od poloviny ledna se ve svém volném čase podle nálady a chutě zabývám psaním nového scriptu. Mám zatím kód pro pětiznaké hlavní světelné návěstidlo. Nejdříve jsem zkoušel pochopit script Dušanův, to ale nikam nevedlo. Nakonec jsem to vzdal a za použití fragmentů jeho scriptu začal psát script svůj - stále se učím uvažovat po programátorsku ;) . Neodvažuji se tvrdit, že to někdy dotáhnu do nějakého konce ale chuť k tomu zatím mám. Co jsem však v začátcích neměl, byl model návěstidla. Proto jsem oslovil Romana, který uváděl, že model návěstidla k dispozici má a ten mi obratem vyhověl. Tím jsem měl vše co jsem potřeboval a mohl jsem začít tvořit a testovat.
Jako základ mé filozofie fungování návěstidel jsem zvolil stav kdy, v základu jsou všechna návěstidla neaktivní (zobrazují návěst STUJ). Aktivují se pouze návěstidla před kterými stojí vlak (bohužel na staničních kolejích na obou zhlavích - bohužel hra má jistá omezení, která nedokáži překonat). Při jízdě si vlak pak aktivuje dvě nejbližší návěstidla ve směru své jízdy. Aby AI vlaky nezastavovaly čelem v úrovni návěstidla (v reálu by strojvedoucí na návěstní znaky neviděl) posunul jsem umístění linku 0 před návěstidlo a přepnutí z návěsti dovolující jízdu na návěst STUJ oddálil časovou prodlevou. Při konzultacích mě Michal upozornil na možné problémy tohoto řešení, kdy vlak řízený hráčem může zastavit až za linkem 0, protože hráč neví jak daleko od návěstidla stavitel link 0 umístil a mohlo by dojít ke spuštění částí kódu scriptu, které ještě spuštěné být neměly. Po úvaze jsem přepracoval script a situaci vyřešil tak, že link 0 je i nadále umísťován cca 10 m před návěstidlo a AI vlaky u něj zastavují. V úrovni návěstidla se umístí link 1 a na něj sou navázány funkce scriptu které původně byly vázány na link 0. Pokud je za návěstidlem jedna čí více výhybek, tak na potřebné koleje se umístí další linky. Toto řešení je však také jistým kompromisem. Za tohoto stavu bohužel nefunguje rychlostní omezení zapsané v tabulce u jednotlivých linků. Jistím ale ne úplně plnohodnotným řešením pak je nutnost omezit rychlost "do odboček" změnou rychlosti přímo v koleji. AI pak projíždí vedlejší směr nižší rychlostí ale tuto rychlost nedodrží od úrovně návěstidla ale až od výhybek. Pro mě osobně je to akceptovatelné.

A) Co v současné době funguje?

1) Vlak si před sebou až na výjimky aktivuje (rozsvěcí) dvě nejbližší návěstidla.
2) Je možné zobrazit případné "doplňky pověšené na návěstidlo" jako jsou návěstní pruhy na stožáru návěstidla (návěstidlo platné jen pro vlaky nebo návěstidlo platní pro vlaky i posun), indikátorové tabulky apod. - u Romanova návěstidla je pouze jeden návěstní pruh ale dle zadaných rychlostních limitů na jednotlivé linky (koleje) se zobrazí nebo nezobrazí indikátorová tabulky s číslicí 3 nebo 5.
3) Respektuje se zaškrtnutí kolonky "Jen výstraha" - v tom případě se na návěstidle při návěsti povolující jízdu zobrazuje návěst VÝSTRAHA.
4) Respektuje se zaškrtnutí kolonky "Je předvěstí" - v tom případě návěstidlo předvěstí návěst následujícího návěstidla.
5) Po zapsání písmene "P" (škoda, že kód hry neumí přečíst písmena dvě) se na návěstidle rozsvítí návěst "PŘIVOLÁVACÍ NÁVĚST. Náhodně se zobrazí buď samostatné blikající bíle světlo nebo blikající bílé světlo současně s červeným světlem.
6) Po zapsání písmene "O" je návěst doplněna klidným bílým světlem - opakování návěsti - používá se u návěstidel umístěných na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost. V tomto případě se informace o návěsti návěstidla před tímto návěstidlem (s bílým světlem) posílá návěstidlu za tímto návěstidlem.
7) Po zapsání písmene "Z" je zajištěno uvolnění obsazeného úseku vlakem, který "zmizí v portálu" a zobrazení návěsti dovolující jízdu pro další vlak mířící do "portálu" nebo na trať za portálem.
8) Návěstidlo se přestavuje z návěsti dovolující jízdu vlaku na návěst STUJ s určitou časovou prodlevou po začátku přejíždění linku 1. Časová prodleva je závislá na rychlosti vlaku přejíždějícího link. Čelo hnacího vozidla ve hře pak nemíjí návěstidlo v době, kdy je již rozsvícena návěst STUJ.
9) Po zmáčnutí klávesy TAB a splnění podmínek hry se na návěstidle rozsvítí návěst "Jízda podle rozhledu". Lze dodělat, aby pokud je jízdní cesta volná svítila příslušná návěst rychlostní návěstní soustavy (je-li zaškrtnuto - je předvěstí) a pokud jízdní cesta volná není, aby svítila návěst "Jízda podle rozhledu".
10) Návěstidla správně reagují při jízdách vlaků oběma směry.
11) Po odpojení vozů a odjetí části původní soupravy zůstane kolej co na ní zůstala odpojená část obsazená. Obdobně zase po připojení odstavených vozů a uvolnění koleje je tato pro návěstidlo neobsazená.
12) Přenos návěsti návěstidla do návěstního opakovače na lokomotivě.

B) Co "zatím" není řešeno nebo asi ani řešit nepůjde:

1) Rozsvěcení návěstí pro posun na hlavním návěstidle při změně vlaku na posunový díl a obdobně obráceně při změně posunového dílu na vlak. Testoval jsem i možnost po trojitém zmáčnutí klávesy TAB spočívající v tom, že se místo návěstí pro jízdu vlaku bude rozsvěcovat návěst "Posun dovolen". Po dvojím zmáčnutí by se zase tento režim vypnul. Bohužel jak jsem psal, aby script dostal zprávu o zmáčnutí klávesy TAB musí být splněny určité podmínky a ty nejdou splnit vždy (omezení hry) a proto tento způsob asi nebude použitelný. Dále jsem zatím neúspěšně zkoušel poslat scriptu návěstidla zprávu ze scriptu scénáře.
2) Při stojícím vozidle na dopravní koleji ve stanici ze které je jízdní cesta postavena na tratě v obou směrech - rozsvícení návěsti dovolující jízdu pouze ve směru budoucí jízdy vozidla - půjde-li to vůbec.
3) Pokud je dle scénáře ukončená jízda vlaku u nějakého návěstidla (např. Lc1) a dále vlak pokračuje jízdou zpět (třeba po přestavení výhybky jízdou na jinou kolej), tak nefunguje blokování návěstidla Lc1 (nerozsvícení návěsti dovolující jízdu) a automaticky dle trasy dané scénářem aktivace (rozsvícení návěsti dovolující jízdu) návěstidla ve směru opačném.
4) Řešeny jsou zatím hlavní návěstidla pro jednokolejné tratě. Autoblok, předvěsti, návěstidla pro posun přijdou případně na řadu později.
5) Samostatnou kapitolou by pak byly též skupinová návěstidla - návěstidla platná pro skupinu kolejí.
6) A samozřejmě i mechaniky.

C) Co bohužel nedokážu:

1) Zajistit kompatibilitu se současnými návěstidly.
2) Zapracovat do scriptu návěsti používané na ŽSR - neznám dnešní návěstní předpisy ŽSR.

Některé funkce co popisuji výše jsou patrny na několika videích z testů návěstidel:

https://www.youtube.com/watch?v=dod9wi0aQ5c

https://www.youtube.com/watch?v=sTiFyFQP4os

https://www.youtube.com/watch?v=-0LhMUjjNE0

Tak, teď víte to podstatné, jak na tom se scriptem jsem, co script umí, neumí a asi umět nebude. Mě by však zajímalo co si o tom myslíte. Má smysl abych v načatém díle pokračoval? A pokud ano, tak jakou cestou - link 0 před návěstidlem, link 1 v úrovni návěstidla nebo pokračovat po původní cestě s linkem 0 v úrovni návěstidla? Doba k tomu, aby se script dal začít veřejně používat je ještě hodně, hodně vzdálená. Jsem teprve na začátku. Přesto bych nerad plýtval energií na něčem co nikoho nebude oslovovat.
Na vaše případné odpovědi či dotazy budu reagovat dle svých časových možností (práce, rodina, dovolená apod.), tak mějte prosím se mnou případně trpělivost.
Uživatelský avatar
Kal000px
Příspěvky: 691
Registrován: sob 16. srp 2014 15:14:03

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Kal000px »

Pokud to dotáhneš do funkčního stavu tak to bude super :) Jen mě napadlo, v reálu když se přepínají světla, tak než volno skočí na stůj, tak většinou projde ještě přes jednu nebo dvě kombinace světel rychle za sebou, šlo by to taky udělat? :)
Jede jede mašinka..
kiski
Příspěvky: 912
Registrován: pon 12. srp 2013 22:30:35

Re: CD návěstidla

Příspěvek od kiski »

Mne sa to veľmi páči, a dodať aktuálne predpisy ŽSR tiež nebude problém pre niektorých členov tohoto fóra (nie mňa, ale ľudia sú :)). Ovšem trochu zamrzí nekompatibilita so stávajúcimi traťami, resp. aby som sa vyjadril správne - substitúcia terajších nebude ľahká vzhľadom na tie linky - znamenalo by to pre staviteľov tratí kompletné prelinkovanie. Ovšem toto je silno individuálny problém toho-ktorého staviteľa, a nie problém tvojich návestidiel.

Podľa mňa má zmysel pokračovať v začatej práci...

Jedna otázka ohľadne prevodu znakov do rušnov na LVZ, LS, Mirel - nebude treba nič meniť v terajších skriptoch? Funguje to tak ako predtým, čiže používajú sa rovnaké premenné? Alebo bude treba urobiť nejaké zmeny v skritoch rušňov??

Držím palce ;)

P.S.: Ešte som si všimol, že niektoré červené svetlá na tých návestidlách svietia pekne ,zataiľ čo dve-tri blikajú - je to len sprostá náhoda preblikávania vďaka "bitiu" sa Mipmáp, alebo to robí kód skriptu?? Inak super práca.
Naposledy upravil(a) kiski dne sob 23. črc 2016 8:31:23, celkem upraveno 1 x.
Martens
Příspěvky: 39
Registrován: pát 06. čer 2008 12:53:10
Kontaktovat uživatele:

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Martens »

Kal000px píše:Pokud to dotáhneš do funkčního stavu tak to bude super :) Jen mě napadlo, v reálu když se přepínají světla, tak než volno skočí na stůj, tak většinou projde ještě přes jednu nebo dvě kombinace světel rychle za sebou, šlo by to taky udělat? :)
Tento přechodový stav je sice běžně pozorovatelný, nicméně nám při projektování vtloukali do hlavy, že by tento mezistav neměl nastávat, takže bych tím autora scriptů asi ani nezatěžoval. :)
Oskar
Příspěvky: 111
Registrován: pát 06. čer 2008 19:57:50

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Oskar »

Kal000px - asi by se to nascriptovat dalo ale nepovažuji to za nějak důležité a asi bych se zde přiklonil k odpovědi Martense.

kiski - studovat aktuální předpisy ŽSR mě moc neláká, radši bych, pokud bude nějaký script použitelný, jej upravil podle instrukcí někoho, kdo ty předpisy ovládá.
Převod návěstních znaků do lokomotiv na LVZ, LS, Mirel - Michal mi poskytl script, co byl doplněn do Dušanových scriptů návěstidel a já jej zapracoval do scriptu svého. Vše jsme pak testovali a zatím se to chová korektně, takže nepředpokládám, že by se scripty vozidel musely měnit nebo upravovat.
Některé červené světla na návěstidlech svítí pěkně, zatím co dvě-tři blikají - to je určitě způsobeno zobrazováním návěstidel na mém PC a nahráváním scény na video. Se scriptem to nemá co do činění.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Roman »

Oskar píše: Některé červené světla na návěstidlech svítí pěkně, zatím co dvě-tři blikají - to je určitě způsobeno zobrazováním návěstidel na mém PC a nahráváním scény na video. Se scriptem to nemá co do činění.
S tím si nelam hlavu, je to chyba RW při zoomu. Jedině shader TraiDecal.fx je napsán tak, aby tuto chybu eliminoval. Ten je ale pro použití u světel nevhodný ;).

Tady jsem připravil několik dalších variant návěstidel. Zatím bez indikátorů...
Přílohy
20160731232249_1.jpg
20160731232235_1.jpg
Vlastik
Příspěvky: 389
Registrován: pon 22. srp 2016 14:52:25
Bydliště: Allentown, Pensylvánie, Spojené státy americké

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Vlastik »

Stale vice se na siti SZDC muzeme nove videt jednosvetelnou predvest z duvodu uspory zarovek,takze jednosvetlova predvest se nove osazuje tam kde neni potreba navestit zelene svetlo.
predvest o 1 svele muze zobrazit pouze tyto navesti :
a) vystraha,
b) ocekavej 30/40/50 km/h pomale kmitajici svetlo,
c) ocekavej 60 km/h rychle kmytajici svetlo.
Zde vyhotoveni ve dvou variantach ,plati ze do Id navestidla se zadavaji potrebne nazvy dle seznamu kodu kompatibilni s verzi navestidel 2.7x
Obrázek
CD_NvstAs01pr_18092016.zip
(100.08 KiB) Staženo 953 x
Vlastik
Příspěvky: 389
Registrován: pon 22. srp 2016 14:52:25
Bydliště: Allentown, Pensylvánie, Spojené státy americké

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Vlastik »

Kdo ma zajem tak zde je rucni navest stuj,dost pouzivana na siti SZDC,plni funkci navesti stuj a kompatibilni s verzi navestidel 2.7x
Pri te prilezitosti jsem upravil rucni posuny (odstranil teleso stinu a ponechal dynamicky stin).
Obrázek
Download zde:
CD_Nvst_Ostatni_20092016.zip
(49.21 KiB) Staženo 813 x
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Míla »

Nedávno jsem zde sháněl tuto návěst Stůj, bezva práce, díky
Vlastik
Příspěvky: 389
Registrován: pon 22. srp 2016 14:52:25
Bydliště: Allentown, Pensylvánie, Spojené státy americké

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Vlastik »

Dalsi co je v posledni dobe videt velmi casto ,a podle me je to jen zbytecna navest bez ktere jsme se obesli 40 .let je navest,kdo stavi realnou trat tak se bez ni neobejde.
Hlavni navestidlo sloucene s predvesti.
Najdete v misc(hnedy pytel) ve dvou variantach a to na stozary svetelnych navestidel a nebo na tyci.
Jedna se o static objekty bez funkci.
CD_Nvst_Hl_nav_slou_s_pr_staticN
CD_Nvst_Hl_nav_slou_s_pr_staticT
Obrázek
Download zde:
https://ulozto.cz/!A3Gs8ic13/cd-hl-nav- ... 092016-zip
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Hekl338 »

Vlastik, ked uz si sa do tho pustil, nechces rovno spravit update vsetkych modelov, ale s upravenym shaderom? Ak si pamatam, tak si pouzival zakladny Texdiff, ale bez zaškrtnutého backface cull, preto to blikanie-obojstranne poly.
Vlastik
Příspěvky: 389
Registrován: pon 22. srp 2016 14:52:25
Bydliště: Allentown, Pensylvánie, Spojené státy americké

Re: CD návěstidla

Příspěvek od Vlastik »

Hekl338 píše:Vlastik, ked uz si sa do tho pustil, nechces rovno spravit update vsetkych modelov, ale s upravenym shaderom? Ak si pamatam, tak si pouzival zakladny Texdiff, ale bez zaškrtnutého backface cull, preto to blikanie-obojstranne poly.
urcite nektere moje modely bych chtel predelat,protoze dost jich jeste pouziva stin jako teleso a to taky kazi dojem,ale otazka je jestli to ma smysl.
Ano pouzivam vsude zakladni shader,protoze defakto uz ani nevim jaky bych mel pouzit na objekty.
Navestidla ale urcite predelavat nechci ,to bych uz zesilel pres 800 modelu,nektere jsou uz delany s novymi pluginy pro maxko a vetsina jeste po staru plugin kuju.
nove vytvorena na zakazku by mohli pouzivat tvoje doporuceni.
diky za radu.
Odpovědět