Stavba výhybiek v stanici

Otázky, problémy a nejasnosti při stavbě tratí
robardot
Příspěvky: 9
Registrován: úte 11. srp 2015 17:51:42

Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od robardot »

Dobrý deň páni,

Prepáčte, že sa na vás obraciam s takou začiatočníckou otázkou, ale skúšam tvoriť nejakú tú kratučkú trať na naučenie sa s editorom a nejde mi veľmi vytvárať výhybky v staniciach. Môj problém spočíva v tom, že keď chcem napríklad vytvoriť viac než dvojkoľajnú stanicu a tie koľaje chcem, aby boli len na jednej strane, tak aj keď v pravidlách, ktoré mám stiahnuté, tuším sa volajú ŽSR_170_... mi to nejak na seba nepasuje. Nastavím pri tých voľbách, keď zvolím požadovanú typ koľaje, že to má byť na rýchlosť 40kmh, má to byť "yard" a keď to potiahnem, tak prvá a posledná koľaj sa síce pekne spoja, ale tá medzi nimi sa už na zhlavie napojiť nedá lebo mi to editor automaticky chce napojiť do už vzniknutej výhybky na prvej koľaji.
Pozdejšie, keď budem mať čas sem ešte pridám obrázok, že čo presne myslím, lebo takto je si to asi ťažké predstaviť.
Ak by ste náhodou vedeli o nejakom návode (tie na YouTube mám už opozerané, ale nejak mi to nepomohlo) ako to vytvoriť, aby tie stanice mali také pekné zhlavia ako napr. na testovacej trati, budem veľmi vďačný.

Príjemný zvyšok dňa prajem.
Robo.
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od KaMat »

Až budu mít čas tak udělám video.
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od Hekl338 »

No a ake kolaje pouzivas? Zo ZSR 170? Mam tam totiz zradu prave pri vybkach, ktoru som jaksi zabudol zase opravit :D Problem je len vtedy, ked mas dve kolaje vedla seba, jednu beton, druhu drevo a chces spravit vyhybku. Tak neviem, ci sa jedna o tento pripad. Ak nahodou niekto moje kolaje pouziva, riesil som to tak, ze som cast betonovej kolaje oznacil zmenil na drevo a potom napojil. Do buducej aktualizacie to opravim, ak na to zase nezabudnem :mrgreen:
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od KaMat »

Hekl338 píše:No a ake kolaje pouzivas? Zo ZSR 170? Mam tam totiz zradu prave pri vybkach, ktoru som jaksi zabudol zase opravit :D Problem je len vtedy, ked mas dve kolaje vedla seba, jednu beton, druhu drevo a chces spravit vyhybku. Tak neviem, ci sa jedna o tento pripad. Ak nahodou niekto moje kolaje pouziva, riesil som to tak, ze som cast betonovej kolaje oznacil zmenil na drevo a potom napojil. Do buducej aktualizacie to opravim, ak na to zase nezabudnem :mrgreen:
Myslíš ten svislý červený obdélník který to vytvoří místo výhybky ?
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od Hekl338 »

Az sa dostanem k editoru, tak vyskusam. Uz sam presne neviem:D Hromadne som zakolajoval naposledy v januari. Vtedy za boha neslo spravit vyhybku z betonu na drevo. Mozno to robilo prave ten obdlznik, co pises, fakt neviem. Skratka, vyhybku nespravilo. Tak som to prave spravil, ako som popisal. Chyba je zrejme v samotnom modely kolaje beton, mozno pivot o mm inde.
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od KaMat »

Hekl338 píše:Az sa dostanem k editoru, tak vyskusam. Uz sam presne neviem:D Hromadne som zakolajoval naposledy v januari. Vtedy za boha neslo spravit vyhybku z betonu na drevo. Mozno to robilo prave ten obdlznik, co pises, fakt neviem. Skratka, vyhybku nespravilo. Tak som to prave spravil, ako som popisal. Chyba je zrejme v samotnom modely kolaje beton, mozno pivot o mm inde.
Dělá to myslím každé kolejivo ne jen tvoje ;)
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od Hekl338 »

Tak ma to prinutilo zapnut a ano, vznikne tento blud:
Obrázek
Ale ak to robia vstky kolaje, tak ok :D Ja som myslel, ze len moje a ze som cosi posahal :D
robardot
Příspěvky: 9
Registrován: úte 11. srp 2015 17:51:42

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od robardot »

Ahojte,

Podarilo sa mi konečne vytvoriť obrázky z toho editoru, aby som lepšie ilustroval problém, ktorý mám na mysli.
Priložené obrázky ilustrujú postup ako sa pokúšam postaviť zhlavie.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Nastavenia tých koľají mám vždy prepnuté na "yard" a rýchlosť adekvátne k tomu akú výhybku potrebujem.
Ak by ste v tom niekto našli chybu, ktorú robím budem vám veľmi vďačný za pomoc.

Vopred veľmi pekne ďakujem.

EDIT: Ospravedlňujem sa za zle vpísané odkazy. Už by to malo fungovať.
Naposledy upravil(a) robardot dne stř 12. srp 2015 19:27:52, celkem upraveno 1 x.
haldo11
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. srp 2011 12:04:48
Bydliště: Hlohovec

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od haldo11 »

Problém je, že v podstate sa snažíš vytvoriť výhybku, ktorej srdcovka je v oblasti jazykov predchádzajúcej krajnej výhybky. Hre samotnej by to nutne nevadilo, kebyže to neťaháš cez dva rozdielne položené/vytvorené koľajové úseky (označené červeným trojuholníkom, pretože tú výhybku si vytváral v opačnom smere ako si ťahal krajnú koľaj). Pokiaľ ťaháš koľaj stále jedným smerom, nemal by byť problém. Druhou vecou je už na začiatku spomínaná geometria, ktorú keď upravíš, vyhneš sa úplne trojuholníku. Skús pre začiatok dodržať aspoň polomer odbočnej vetvy a dĺžku oblúka odbočnej vetvy (keďže pomer sa presne zadať nedá). Skús r=300m, l=30m
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od KaMat »

Já bych zase poradil: Stavěl to opačně. Zprava do leva a ne opačně jak to ukazuješ na screenech.
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od Hekl338 »

Taka drobnost, aku mas osovu vzdialenost kolaji od seba?
robardot
Příspěvky: 9
Registrován: úte 11. srp 2015 17:51:42

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od robardot »

Hekl338 píše:Taka drobnost, aku mas osovu vzdialenost kolaji od seba?
Default, ktorá sa nahodí, keď vyberiem tú automatickú voľbu ťahania viacero koľají vedľa seba, tuším je tam 5-ka, tj. 5m?
Vlastik

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od Vlastik »

KaMat píše:Já bych zase poradil: Stavěl to opačně. Zprava do leva a ne opačně jak to ukazuješ na screenech.
Přesně tak měl by jsi stavět obráceně,dále je důležité pravidlo vybrat takové kde je poloměr pro 40 km/h né 100 km/h protože čím větší rychlost tím omezená možnost poloměru oblouku,v zásadě nevím jak to má Hekl nastavené ale pro 100 km/h je poloměr min 650.
Spíš bych doporučoval použít pravidla od Romana kde je víc možností jak pro výhybky nebo pro trat,pokud chceš jenom na zkoušku se to naučit tak můžeš použít moje pravidla kde trat i výhybky mají přesné min poloměry závislé na rychlosti potom lze pochopit jak to funguje.
Další je ten fakt že většinou čím dále od hlavní koleje tím se používá delší odstup nebo nižší rychlost právě kvůli poloměru.
Pro začátečníka experimentovat s jedním pravidlem kde nejsou poloměry asi není moc dobré řešení.
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od Hekl338 »

robardot píše:
Default, ktorá sa nahodí, keď vyberiem tú automatickú voľbu ťahania viacero koľají vedľa seba, tuším je tam 5-ka, tj. 5m?
Standartne mam 4,5m, to pouzivam, ked staviam dvojkolajku. V stanici davam aspon 5m pomocou funkcie offset.
robardot
Příspěvky: 9
Registrován: úte 11. srp 2015 17:51:42

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od robardot »

Pri tých pravidlách viem ešte vybrať SŽDC_TT_120kmh, ale nemôžem povedať, že by nastalo nejaké zlepšenie. Asi nechápem ako presne by som to mal stavať. Keď si aj urobím cez offset ku 1. koľaji nejakú ďalšiu a potom povedzme urobím výhybku dlhú 30m s r=300 tak už ten spätný oblúk, ktorý sa napája do rovnej časti druhej koľaje častokrát neviem trafiť tak, aby zasadol na tú koľaj vytvorenú offsetom.
haldo11
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. srp 2011 12:04:48
Bydliště: Hlohovec

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od haldo11 »

Existuje viacero moznosti, ako to postavit. Tazko sa to vysvetluje takto v texte, fakt treba experimentovat, prides na to. Pokial mas nejake pravidlo a nechce ta pustit na nizsie hodnoty polomeru, zmen si MainLine na Yard, to by ta (podla toho ako je to definovane) mohlo pustit az do r=150m. Rovnako je vhodne pocuvnut radu, staviat to jednym smerom, odburas problem pri zhlaviach v sklone, kedy clovek zabudne invertovat hodnotu a omylom mu to vyleti. Pokial mas dve rovnobezne kolaje vedla seba, je tam aj funkcia rychleho vytvorenia kolajovej spojky medzi nimi, takze aj to je moznost (vymazanim nepotrebneho zvysku) ale nie moc efektivna. Hekl ale spravne podotkol osovu vzdialenost, mne sa z obrazku tiez zda, ze ich mas prilis blizko vedla seba.
Ja osobne pouzivam pre urychlenie trosku krkolomnejsie riesenie. Tu odbocnu kolaj tak, ako mas postavenu si spravim tiez, potom ale predlzim stanicne rovnobezne kolaje cez nu a pokracujem v ich prepojeni (akoby som chcel spravit jednostranny anglicak) takym polomerom, aky mi vyhovuje, pretoze ked na stanicnu kolaj polozim zltu sipku, automaticke prepojenie mi ukaze, pod akym polomerom (a ci vobec) to spoji, ak mi to nevyhovuje, kolaj nepolozim a posunutim hladam lepsiu poziciu. Ked to spojis, mozes v podstate vsetko vo vyhybke zmazat a postavit uz len vyhybku odznova, alebo skusit tlacidlo zvarania (budes ho aj tak potrebovat pri vytvarani dvojitej kolajovej spojky alebo anglicaku), ci to tym prehovoris. Ale fakt to chce zrucnost trenovanim. Yard si samozrejme potom zmenis.
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od Hekl338 »

Ako uz bolo napisane, chce to potrenovat a dostanes to do ruky. Dodnes pamatam na svoje zaciatky, lepsie neboli :D Ked sa to naucis, sam uvidis, ze to je vcelku jednoduche. Pravidlo odporucam jedno, nie zbytocne viac. Ak teda nepotrebujes rozne varianty prestavnikov, iny zmysel v tom nevidim. Osobne mam v trati jedno.
robardot
Příspěvky: 9
Registrován: úte 11. srp 2015 17:51:42

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od robardot »

Ďakujem chlapi! Zúžitkoval som všetky rady, ktoré ste mi vo vlákne dali a prvé pekné zhlavie je na svete :) Problém vyriešený.
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od KaMat »

https://youtu.be/ue8FHSW11So to co potřebujes je priblizne v 10 minute, snad ti to pomuze :D
robardot
Příspěvky: 9
Registrován: úte 11. srp 2015 17:51:42

Re: Stavba výhybiek v stanici

Příspěvek od robardot »

KaMat píše:https://youtu.be/ue8FHSW11So to co potřebujes je priblizne v 10 minute, snad ti to pomuze :D
Veľmi veľká vďaka! Presne niečo takéto som hľadal! Dúfam, že čoskoro aj ja budem môcť predať svojich pár kilometrov slovenských tratí komunite ;)
Odpovědět