Návestidla

Otázky, problémy a nejasnosti při stavbě tratí
Odpovědět
ADAMPOZ
Příspěvky: 4
Registrován: sob 16. črc 2016 16:55:48

Návestidla

Příspěvek od ADAMPOZ »

Zdravím, vopred upozornujem ze píšem po slovensky, takže vy češi sa trošku s čítaním potrápite :D :lol:
Mám jednu otázku ohľadom návestidiel. Čítal som všetky príspevky týkajúce sa návestidiel, no ani v jednom nebola odpoveď na moju otázku.
Keď som na rôznych českoslovenakých mapách, tak základným signálom rozumiem a viem čo znamenjú. Ale čo neviem je to kedy sa má použiť aký typ návestidiel. Napríklad pri vstupe do stanice neviem presne aký typ mám použiť. Viem iba to, že by malo mať žlté, červené a zelené svetlo.
No a moja otázka na vás je či by ste mi to nevysvetlily kedy má ísť aké návestidlo alebo aspoň či by ste mi neposlaly link na nejakú stránku kde to vysvetľujú. :shock:
Vopred vám ďakujem a dúfam že mi pomôžete. :D
ADAMPOZ ;) :)
matus727
Příspěvky: 93
Registrován: pát 12. pro 2014 20:29:43

Re: Návestidla

Příspěvek od matus727 »

Ahoj!
Mal by ti na to odpovedať predpis Z1. Ak nie a mýlim sa, tak snáď niekto doplní.
Link: http://www.zsr.sk/buxus/docs/RegisterIn ... Z1_web.pdf
Martens
Příspěvky: 39
Registrován: pát 06. čer 2008 12:53:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Návestidla

Příspěvek od Martens »

Ahoj,
sice zabezpečovačku a projektování zabzař jsem studoval v době, kdy bylo Mrtvé moře ještě marod a tudíž mi už dost věcí z hlavy vypadlo, ale snad je to to, co chceš vědět.

Např. u vjezdového návěstidla rozhoduje o tom, jaký počet návěstních světel bude použit, topologie stanice, štíhlost výhybek a s tím související Vmax. Ale taky projekt staničního zabzař, typ návěstní soustavy v dané stanici, s tím související typ staničního zabzař. a samozřejmě i typ traťového zabzař. a jeho vazby na staniční zabzař.

Součástí projektu zabzař je pak tzv. závěrová tabulka, která pak přehledně ukazuje všechny možné vlakové a posunové cesty, které lze v dané stanici postavit, jejich závislosti výluky a pak i samozřejmě odpovídající návěsti. A z toho pak velmi ale opravdu velmi zjednodušeně vyjde, jaký typ návěstidla a jaké počty a barvy návěstních světel se mají kde použít.

Vezmu si jednoduchý příklad - malá stanička - stačí 2-3 staniční koleje, rychlostní návěstní soustava a na obou přilehlých traťových úsecích se jezdí mezistaničně a tedy odjezdové návěstidlo není předzvěstí. Na vjezdovém návěstidle si tedy u rychlostní soustavy vystačíš se 4 světly ( horní a spodní žlutá, zelená a červená) a případně bílá na přivolávačku. Pokud by byly použity štíhlé výhybky (s malým úhlem odbočení, lze jet do odbočky vyšší rychlostí), mohla by být vjezdová návěstidla vybavena třeba i světelnými pruhy (žlutý, případně i zelený). Tady se a pak lze odvolat na onen zmíněný předpis Z1, případně v ČD D1.

U odjezdových návěstidel se pak počet světel může lišit podle toho, ke které staniční koleji patří - logicky třeba u staniční koleje, ze které lze odjet jen přímým směrem a není vazba na TZZ, tak je u rychlostní soustavy třeba žluté světlo zbytečné - bez vazby na TZZ by tam ta žlutá nikdy nesvítila a návěstilo by se jen Volno.

V případě, že by byla na TZZ vazba, tak by návěstidlo obsahovalo horní žlutou a zelené, protože by už odjezdové návěstidlo bylo v případě AB předzvěstí následujícího oddílového návěstidla a tedy by mohlo návěstit Stůj, Volno nebo Výstrahu. Bílé světlo by bylo pro případ návěsti Posun dovolen nebo pro přivolávačku.

A se stejnou logikou by se dalo postupovat i u dalších staničních kolejí.

V případě, že máš staniční kolej rozdělenu kolejovou spojkou a nebo (jako je to např. v Praze Willsonovo nádraží) je možné staniční kolej rozdělit na 2 části, tak se musí návěstidlem krýt obě části staniční koleje a proto se mezi vjezdové a odjezdové návěstidlo vloží cestové návěstidlo a zase bys měl se stejnou logikou přemýšlet, co tam bude potřeba vše návěstit a podle toho Ti pak vyjdou počty a typy návěstních světel.

Je to opravu velmi zjednodušený a zrychlený výklad, ale snad je to ono. Pokud bych se mýlil, rád se nechám opravit.
ADAMPOZ
Příspěvky: 4
Registrován: sob 16. črc 2016 16:55:48

Re: Návestidla

Příspěvek od ADAMPOZ »

Matus727 dakujem, rozhodne preštudujem a tiez dakujem aj tebe Martenus aj keď tomu moc nerozumiem :D .
Odpovědět