Zakládáme novou trať

Otázky, problémy a nejasnosti při stavbě tratí
Odpovědět
Uživatelský avatar
magach
Příspěvky: 13
Registrován: pon 14. lis 2011 17:41:29

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od magach »

Ahoj. Jakožto nováček v Railworks bych se chtěl podělit o zkušenosti s prvními problémy, které se vyskytly při tvorbě tratě. Třeba to nějakým jiným nováčkům bude někdy k užitku.

1.) Problém se zeměpisnou šířkou.
Po nějaké době hraní RW a experimentování v editoru se mi naprosto zbláznila zeměpisná délka. Jakoukákoli trať, kterou jsem založil měla jinou zeměpisnou délku, než kterou jsem při založení zadal. Buď to bylo 0.00000, nebo cokoli +- 10.000 od zadané hodnoty. Nepomohla ani editace přímo v XML souboru. Podotýkám, že nejdříve jsem měl cracknutou verzi RW. Po okouknutí "zajíce v pytli" a zjištění, že je to přesně to, po čem má duše touží, jsem zakoupil legální verzi a tu pirátskou smazal. Ovšem jaké bylo mé rozčarování, když jsem zjistil, že na problém se zeměpisnou délkou to nemá sebemenší vliv! Nakonec vše vyřešila až odinstalace RWDecal a následné znovu nainstalování tohoto programu (podotýkám, že legální verze je v úplně jiném adresáři než byla ona pirátská a RWDecal k ní neměl nastavené cesty které chce při prvním spuštění vědět - přesto to pomohlo). U této chyby doteď absolutně netuším kde byla chyba. Možná to bylo jako vždy někde mezi klávesnicí a židlí, ale opravdu netuším. Každopádně, po znovunainstalování RWDecal vše šlape jak má.

2.) Problém s trackmarky.
Nepodařilo se mi správně vyrobit trackmarky i když po exportu blueprintu se vždy objevila hláška "build succes". Po chvíli zkoumání moje podezření padlo na .csv soubor. A opravdu - česká verze Excelu samozřejmě pracuje s desetinnou čárkou, kdežto RW s britským formátem - tedy desetinnou tečkou. Po opravě na správný formát, tedy desetinná tečka a čárka jako oddělovač, už vše pracuje jak má. Nikdo jiný tu o tomhle problému nepsal, tak nevím jestli "český" formát .csv nefunguje jen u mne, ale každopádně to problém vyřešilo.
Naposledy upravil(a) magach dne pon 14. lis 2011 21:46:41, celkem upraveno 1 x.
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od Josef72 »

Po vydání Rw3 se na anglickém fóru okamžitě objevilo vlákno o problému s tímto prográmkem. O co přesně šlo nevím, ale každopádně to co se nachází mezi tvou klávesnicí a židlí se nemusí podceňovat. Problém je určitě jinde :).
Vlastik

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od Vlastik »

Po vydání Rw3 se na anglickém fóru okamžitě objevilo vlákno o problému s tímto prográmkem.
Ano problém byl že po vydání RW3 se nová verze RW Decal choval podivně a to v tom smyslu že při vytvoření podkladů do trati se tyto textury nekomprimovali a jedna textura měla 80Mb,to bohužel RW3 nezkousl a autor RW Decal vydal opravenou verzi kde už zase byly textury komprimované cca 22Mb a to už bylo v pořádku.
Stále ovšem při umístění na terén a editaci terénu textura zůstane v té poloze jako předtím a pomůže pouze na ní kliknout a dát zarovnat s terénem (klávesa J) a pak teprve dále tvořit,je to docela zdlouhavý postup a oproti RW2 jednoznačně nepovedený.
Po opravě na správný formát, tedy desetinná tečka a čárka jako oddělovač, už vše pracuje jak má.
No toto je už od vydání prvého dílu a tuším že leonel na to upozornoval ve svém návodu na tvorbu trati,důležité je ještě po posledním řádku s údaji nechat prázdný řádek aby se mi ten poslední také načetl.
Uživatelský avatar
magach
Příspěvky: 13
Registrován: pon 14. lis 2011 17:41:29

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od magach »

Díky za reakce, ještě poznámka k RWDeacal - po koupi placené verze jsem měl problém s registrací kvůli diakritice v uživatelském jménu (které zřejmě automaticky vygeneruje nějaký skript). Mailová komunikace s autorem Jimem Nobkinsem ovšem z jeho strany (a doufám, že i z mojí :) ) probíhala velmi vstřícně, na maily odpovídal téměř ihned a problém byl vyřešen v maximálně možné krátké době. Takže naprostá spokojenost.

Ale měl bych ještě jeden dotaz na místní železniční znalce. Jelikož zkouším postavit kus reálné trati a o provozu na železnici mám pouze minimální povědomí, rád bych se někde trochu vzdělal ohledně takových věcí jako je rychlost na staničních kolejích a podobně. Vyloženě obecných informací je sice na internetu dostatek, ale takových informací, abych po jejich prostudování a leteckém pohledu, na stanici ve které jsem nikdy nebyl, byl schopen určit která kolej k čemu tak asi slouží a jakou rychlostí se po ní může jezdit, jsem našel pomálu, respektive vůbec žádné. Je mi jasné, že bez seznámení s místními poměry člověk asi stejně nebude přesně vědět jak to na té stanici vypadá, ale jde mi spíš o rámcový přehled postačující k tomu, aby byl člověk schopen položit koleje, určit jejich vlastnosti a mělo to hlavu a patu bez zbytečných logických chyb.
Za správné nasměrování každému předem děkuji.
Uživatelský avatar
M@ster
Příspěvky: 164
Registrován: pát 18. lis 2011 16:36:21
Bydliště: Berlin
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od M@ster »

Pokud muzu poradit "RWDecals" (placena verze) uz se v tom dobre vyznam po 150x pokusech :D

Pokud to chces mic pekne zaostrene a videt kazdou kolej dej si vejsku 200m (pozor pokud nemas dobry pc tak to radeji neskousej) protoze ty decals se uz zacinaji delat ve velikosti 2048x2048

V Google Earth je take dulezite se podivat jake mas datum (nahore v levo) v Google Earth

Obrázek
a tady horsi textury u google earth
Obrázek

pod 200m uz to jede na 4096x4096 x treba 250 obrazku a to ma pc co uz delat.

minimalne jsem skousel 100m a to clovek vidi uz lidem skoro do kapsi ;)

Nad 300-350m uz to jede na 1024x1024 to uz je pro ty slabsi pc.
Uživatelský avatar
magach
Příspěvky: 13
Registrován: pon 14. lis 2011 17:41:29

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od magach »

Ok, dík moc za radu. A pokud používáš pozadí vyrobené pomocí cesty uložené v .KML souboru, tak jaké nastavení používáš tam? Mám na mysli hlavně area size, point range a výšku pro sekundární plochy.
Uživatelský avatar
M@ster
Příspěvky: 164
Registrován: pát 18. lis 2011 16:36:21
Bydliště: Berlin
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od M@ster »

nn pouzivam pouze rw decals to ostatni si delam sam ve hre (v editoru)

nebo koukam na google earth + 3d a internet atd...
Uživatelský avatar
magach
Příspěvky: 13
Registrován: pon 14. lis 2011 17:41:29

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od magach »

Já mám ale na mysli také RWDecals. ;)
Viz: http://www.youtube.com/watch?v=V9Qy28oi8_s
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od Josef72 »

Zkoušel někdo někdy vytvořit si vlastní "sky dome", textury slunce, měsíce apod. ?
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od KaMat »

Nevite jestli existuje nejaky programek diky kteremu bych mohl prohlizet soubory trate v nejakem textovem editoru ? Treba v msts jsem si mohl .dat soubory otevrit a upravovat v poznamkovem bloku.

Myslim tak aby to bylo vsechno citelne a bez tech sifer :)
klimi
Příspěvky: 17
Registrován: pon 21. bře 2011 7:15:19
Bydliště: CZ

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od klimi »

Zkoušel jste někdo tvořit trať podle návodu v nové verzi simulátoru?
Mně se nějak nedaří nastavit odkaz na textury oblohy a terénu, neboť žádné *.xml soubory tam nejsou a ty bin to nebere.
Díky
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od Josef72 »

Jestli máš program RW_Tools, tak bych se podíval, jak vypadá odkaz v šabloně pro trať Hagen-Siegen. V létě byla trať aktualizovaná a byla i změněna kopule oblohy, včetně textur pro mraky atd. Je možné, že už je to nasměrované jinak.
Vlastik

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od Vlastik »

Mně se nějak nedaří nastavit odkaz na textury oblohy a terénu, neboť žádné *.xml soubory tam nejsou a ty bin to nebere.
Jde o cestu pro tyto objekty,v TS 2012 byla cesta vedená do Assets\Kuju\RailSimulator\Environment\ a trat se jmenoval Siegen-Hagen
v TS 2013 má tato trať už samostatné objekty ve složce Assets/RSC a jmenuje se Ruhr-Sieg Line.
Takže stačí jeom zkontrolovat cestu pro počasí.
klimi
Příspěvky: 17
Registrován: pon 21. bře 2011 7:15:19
Bydliště: CZ

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od klimi »

Já tam ovšem žádné *.xml soubory, jak je uvedeno v návodu v prvním příspěvku nemám.
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od Josef72 »

Já taky, máš na ně dát pouze odkaz do příslušného řádku. Ten návod funguje, nyní jsem to zkoušel.
klimi
Příspěvky: 17
Registrován: pon 21. bře 2011 7:15:19
Bydliště: CZ

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od klimi »

Mně už také, předtím jsem měl jenom černo a žádné textury se mi nezobrazily. Nechápu to, ale vše už funguje.
haldo11
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. srp 2011 12:04:48
Bydliště: Hlohovec

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od haldo11 »

Prosím vás, mám otázku a len tak bez preštudovania by som ju sem nepísal ... Snažil som sa podľa návodu založiť trať, avšak narazil som na dosť podstatný problém, ktorý mi síce nebránil v pokračovaní, ale ukrátil ma o výsledok. Pri tvorbe úvodného obrázku som narazil na problém, chýba mi utilitka "toace" a nemôžem ju nikde nájsť. Podľa toho, čo som za tú chvíľu včera pochopil, tak pri exporte blueprintu trate sa cez ConvertToTg vygeneruje z *ace súboru *TgPcDx (ak si to správne pamätám, píšem z práce). Avšak ja sa neviem dostať k tomu *ace. mám z MSTS ešte utilitu AceIt, tá zlyháva a potom niečo podobné obsahuje aj samotný MSTS, avšak ten zasa zjavne potrebuje presné rozlíšenie. Vie mi niekto poradiť?
Ako druhé nastal problém generovania terénu, po stlačení klávesy T sa neudialo nič, aj po opätovných reštartoch. Výškové data mám pre celú SR.

Ďakujem

btw: poznatok pre nových staviteľov ... ak si budete zakladať vývojársky strom v Source priečinku, tak bez diakritiky, inak vám nevytvorí žiadny blueprint.
haldo11
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. srp 2011 12:04:48
Bydliště: Hlohovec

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od haldo11 »

Sakra ... až sa červenám :oops: túto sekciu som navštívil prvý krát. Ďakujem
Ešte teda vyriešiť nerozchodené generovanie cez T, prípadne sa povŕtam na danom odkaze. :roll:
klimi
Příspěvky: 17
Registrován: pon 21. bře 2011 7:15:19
Bydliště: CZ

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od klimi »

Vlastíku, máš ještě někde ten balík návodů, který jsi sem dával?
Ten odkaz je mrtvý.
Dík
Vlastik

Re: Zakládáme novou trať

Příspěvek od Vlastik »

Vlastíku, máš ještě někde ten balík návodů, který jsi sem dával?
Pokud myslíš ten z 6.2.2011
Ahoj,bohužel tento odkaz jsem smazal protože byl pro RW2 a už nebyl aktuální,zkusím udělat nový pro TS 2013.
Odpovědět