Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Otázky, problémy a nejasnosti při stavbě tratí
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od Josef72 »

Na stránky railworks.cz jsem zařadil manuál nebo řekněme seznámení se z touto problematikou pro začínající uživatele. Autorem veškerého textu je Oscar, já jsem pouze jeho příspěvek graficky přizpůsobil stránkám.

Ponechám toto vlákno zatím otevřené diskuzi, později bych příspěvky přesunul jinam a nechal zde pouze tento úvod, aby vše zůstalo přehledné.

http://www.railworks.cz/prevyseni-kolej ... louku.html
Uživatelský avatar
magach
Příspěvky: 13
Registrován: pon 14. lis 2011 17:41:29

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od magach »

Skvělý článek. Díky.
popocatepetel
Příspěvky: 109
Registrován: pát 21. led 2011 19:11:58

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od popocatepetel »

Ahojte. Vedel by mi prosím niekto poradiť? Chcel som si v oblúku spraviť prevýšenie koľaje,ale akosi sa mi to nedarí. Chcel som použiť návod, čo je tu, ale neviem ako upraviť TrackRules,alebo teda, kde to upraviť. Skúšal som to aj v Blueprint editore,podľa jedneho videa na nete, ale nešiel mi ten TrackRules otvoriť, aby som zmenil parametre. Tak som skusil použiť kolaje z Horse Shoe Curve,ale ani tie som nemal klopené. Neviem teraz, čo robím zle. Alebo ak by niekto vedel povedať, ktoré kolaje môžem použiť, ktoré by to podporovali. ďakujem za odpoveď. :-)
popocatepetel
Příspěvky: 109
Registrován: pát 21. led 2011 19:11:58

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od popocatepetel »

:lol: :lol: :lol: :oops: No, už to mám. Problém medzi stoličkou a počítačom. Ale nehorázny! No nič, majte sa a veľa zdarov so stavaním tratí. :-)
Uživatelský avatar
drew
Příspěvky: 62
Registrován: pát 11. úno 2011 10:07:26
Bydliště: Praha 5 Košíře

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od drew »

Dobrý den, přátelé opravdu neexistuje nástroj jak zadat převýšení už při stavbě koleje? Postavit trať a pak víceméně celou projít znova a zadat ručně v editaci převýšení mi přijde poněkud psycho, když ten checkbox tam je už při pokládce kolejí...
:|

drew
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
---::| mapa MODRAVA - nejlepší na dlouhé jízdy |::---
MSTS->Trainz...TS2009->RW3...TS2013DeLuxe @ iPentium Dual E2220; nV GTX285; W7homeSP1
ilidianos
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 02. pro 2010 14:24:07

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od ilidianos »

Nejsem si uplne jistej ale tusim ze kdyz jsem jednou zkousel pokladat koleje tak jsem to mel zatrhly a uz se mi to snad rovnou stavelo i stim ale jistej si tim uplne nejsem. Pokud to nejde takhle tak asi bohuzel nic jinyho asi nezbyva :O Ono asi celkove je tohle neuplne doresene.
Oskar
Příspěvky: 111
Registrován: pát 06. čer 2008 19:57:50

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od Oskar »

Aby se převýšení koleje vůbec vytvořilo, musí být při její pokládce (natahování) použito traťové pravidlo (trackrules), které má vyplněné hodnoty podle kterých se převýšení vytváří. Pokud při pokládce kolejí požijete pravidlo, které tyto hodnoty definované nemá, převýšení koleje se vám nevytvoří ani při pokládce ani při dodatečné editaci.
Uživatelský avatar
drew
Příspěvky: 62
Registrován: pát 11. úno 2011 10:07:26
Bydliště: Praha 5 Košíře

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od drew »

Oskar píše:Aby se převýšení koleje vůbec vytvořilo, musí být při její pokládce (natahování) použito traťové pravidlo (trackrules), které má vyplněné hodnoty podle kterých se převýšení vytváří. Pokud při pokládce kolejí požijete pravidlo, které tyto hodnoty definované nemá, převýšení koleje se vám nevytvoří ani při pokládce ani při dodatečné editaci.
'Požil' jsem (samozřejmě ;) ) koleje s převýšením... Ví někdo URČITĚ že se mu koleje naklápí už při pokládce? A nebo že je někde v tajuplných .bin souborech parametr něco jako:
<koleji_zvedni_se>NE</koleji_zvedni_se>
který se přepne na hodnotu 'ANO' a nemusí se procházet celých 100km tratě a koleje na dvoukolejce jakopako ručně nastavovat???

Děkuji
drew
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
---::| mapa MODRAVA - nejlepší na dlouhé jízdy |::---
MSTS->Trainz...TS2009->RW3...TS2013DeLuxe @ iPentium Dual E2220; nV GTX285; W7homeSP1
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od Josef72 »

Nemuzes polozit trat a pak zpetne vytvaret prevyseni v obloucich. Proto pri vydani RW3 nebyla zadna ze starsich map v tomto smeru aktualizvana.
Uživatelský avatar
drew
Příspěvky: 62
Registrován: pát 11. úno 2011 10:07:26
Bydliště: Praha 5 Košíře

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od drew »

Josef72 píše:Nemuzes polozit trat a pak zpetne vytvaret prevyseni v obloucich. Proto pri vydani RW3 nebyla zadna ze starsich map v tomto smeru aktualizvana.
To je pouze nedorozumnění, právě že v návodu je toto: polož kolej, PAK ji označ a zatrhni 'převýšení'. Tedy kolej je položena bez převýšení, a pak je aplikováno jako nějaký parametr či vlastnost každého jednotlivého úseku koleje. Klidně bych to nastavil všem kolejím v mapě a pak to ručně povypínal ve stanicích na zhlaví (přes vyhybky). Jen vědět kde se to nastavuje! :roll: bude to opravdu někde v bin. Prosím nevyznáte se v tom někdo??? Scripteři ??? Fakt nic?

Domnívám se, že staré tratě nemohou být aktualizovány ani po výměně kolejiva, jelikož z 90% nemají přechodnice = vznikl by schod na začátku oblouku (jak krásně ukazuje Roman ve svém videonávodu, za který tímto děkuji).

drew
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
---::| mapa MODRAVA - nejlepší na dlouhé jízdy |::---
MSTS->Trainz...TS2009->RW3...TS2013DeLuxe @ iPentium Dual E2220; nV GTX285; W7homeSP1
Vlastik

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od Vlastik »

Nemuzes polozit trat a pak zpetne vytvaret prevyseni v obloucich. Proto pri vydani RW3 nebyla zadna ze starsich map v tomto smeru aktualizvana.
V tomto směru nemáš pravdu,v zásadě nezáleží na tom jestli je ta trať stará,ale jestli je stavěná pomocí pravidel které toto převýšení umožňují,pokud to pravidla umožňuji tak stačí normálně editovat starý úsek a nastavit hodnoty a zatrhnout naklon.
Moje pravidla toto neumožňuji a tak ať se snažíš sebe více tak to nepůjde.
Jinak když už jsme u těch starých tratí tak možná že víte že skupina aktivistů za souhlasu RS upravuje do reálnosti včetně svítivosti trať Siegen-Hagen a poslední verze je 2.1
Tak ať se daří.
ilidianos
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 02. pro 2010 14:24:07

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od ilidianos »

Vlastik píše:
Nemuzes polozit trat a pak zpetne vytvaret prevyseni v obloucich. Proto pri vydani RW3 nebyla zadna ze starsich map v tomto smeru aktualizvana.
V tomto směru nemáš pravdu,v zásadě nezáleží na tom jestli je ta trať stará,ale jestli je stavěná pomocí pravidel které toto převýšení umožňují,pokud to pravidla umožňuji tak stačí normálně editovat starý úsek a nastavit hodnoty a zatrhnout naklon.
Moje pravidla toto neumožňuji a tak ať se snažíš sebe více tak to nepůjde.
Jinak když už jsme u těch starých tratí tak možná že víte že skupina aktivistů za souhlasu RS upravuje do reálnosti včetně svítivosti trať Siegen-Hagen a poslední verze je 2.1
Tak ať se daří.
Ano Vlastik ma pravdu pokud je trat stavena s pravidlem kde parametr prevyseni je nastaven tak pak staci jen dany usek trati oznacit a zatrhnout prevyseni a ono se vytvori. Jinak ten Hagen Siegen o kterem vlastiku mluvis mam a vypada to pekne uz tam chyby pouze to prevyseni a bude to pekna trat myslim si.
Uživatelský avatar
drew
Příspěvky: 62
Registrován: pát 11. úno 2011 10:07:26
Bydliště: Praha 5 Košíře

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od drew »

drew píše: ...A nebo že je někde v tajuplných .bin souborech parametr něco jako:
<koleji_zvedni_se>NE</koleji_zvedni_se>
který se přepne na hodnotu 'ANO' a nemusí se procházet celých 100km tratě a koleje na dvoukolejce jakopako ručně nastavovat???

Děkuji
drew
a sám sobě si odpovídám: není zač :lol: Pro šťouraly stavící obrovské megasítě kolejí jsem vypátral že ten parametr v .bin se (překvapivě) jmenuje Superelevated .

Funguje to takto (resp zvolil jsem tento postup):
1. pokud položíte koleje, není třeba během pokládky zaškrtávat převýšení
2. dokončete úplně pokládku
3. jeden krátký úsek označte a zaškrtněte převýšení
4. uložte, ukončete Railworks
5. soubor tracks.bin editujte tak, že hromadně nahradíte parametr <Superelevated d:type="bool">0</Superelevated> parametrem<Superelevated d:type="bool">1</Superelevated>
6. soubor tracks.bin vraťte kam patří, HOTOVO :!:

Nyní má celá trať :!: klopené oblouky. Samozřejmě že v některých místech to je nežádoucí, ale těch je méně, než kilometrů kolejí dvoukolejky, kde by se muselo ručně zadávat převýšení ;) Takže povypínáme převýšení tam kde nemá být a je už úplně hotovo. Vyhybky zůstanou bez převýšení, taková je to chytrá hra :shock: pouze obloukové je potřeba porychtovat. Neřešil jsem konfliktní stavy, jako položit koleje bez nadefinovaného převýšení a pak hledat, jestli také mají parametr v .bin, a podobně...

Parametr je ukryt na konci každého elementu Network-cTrackRibbon takto:
<Superelevated d:type="bool">0</Superelevated>
</Network-cTrackRibbon>


Záměrně nepíšu jak se edituje .bin, kde je tracks.bin atd. Tato operace vyžaduje trochu zkušeností, a rozhodně nedoporučuji zprasení .bin souboru někomu, kdo nerozumí tomuto návodu. Pozdě potom plakat nad nefunkční tratí, či padající celou hrou. Pokud vás to zajímá a návodu nerozumíte, nastudujte nejprve vyhledání a editaci tracks.bin (zde na fóru a v návodech, jinde jsem nehledal ;) )

mnoho klopení přeje

drew
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
---::| mapa MODRAVA - nejlepší na dlouhé jízdy |::---
MSTS->Trainz...TS2009->RW3...TS2013DeLuxe @ iPentium Dual E2220; nV GTX285; W7homeSP1
smekac
Příspěvky: 201
Registrován: pon 11. dub 2011 14:11:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od smekac »

Zdravím ve spolek, tak jsem si začal hrát v editoru ale mám problém, nefunguje mi naklopení koleje v oblouku. Používám Romanovy koleje. Normálně postavím přechodnici, oblouk a zase přechodnici, vyberu část oblouku a v nabídce zaškrtnu přísl. políčko ale kolej se nenaklopí. Pročítal jsem toto vlákno a manuál, ale nějak jsem to uplně nepochopil.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od Roman »

smekac píše:Zdravím ve spolek, tak jsem si začal hrát v editoru ale mám problém, nefunguje mi naklopení koleje v oblouku. Používám Romanovy koleje. Normálně postavím přechodnici, oblouk a zase přechodnici, vyberu část oblouku a v nabídce zaškrtnu přísl. políčko ale kolej se nenaklopí. Pročítal jsem toto vlákno a manuál, ale nějak jsem to uplně nepochopil.
A používáš moje TrackRules ? Bez nich to nepůjde...
smekac
Příspěvky: 201
Registrován: pon 11. dub 2011 14:11:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od smekac »

Ano, problém byl ve špatně zvoleném TrackRules :lol: :lol: používal jsem Vlastikovo tim pádem byly i špatně troleje, ale co mě uklidnuje že jsem měl postaveno jen 10km trati a jednu pidi stanici takže to předělání tak hrozné nebylo. ;)
AirVolk

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od AirVolk »

Roman píše: A používáš moje TrackRules ? Bez nich to nepůjde...
A tie sa dajú stiahnuť kde?
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od Josef72 »

Samozřejmě s Romanovo kolejemi.
ilidianos
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 02. pro 2010 14:24:07

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od ilidianos »

Romanovy trackrules uz jsou tusim obsazeny v baliku kolejí od nej. Kterej je ke stazeni na railworks.cz v sekci kolejivo.
AirVolk

Re: Přechodnice, vzestupnice a převýšení koleje v oblouku

Příspěvek od AirVolk »

ANo kolaje som našiel, len som netušil, že v tom su aj tie trackrules. :)
Odpovědět