Trať Kladské pomezí_( Future)

Připravované nebo vydané tratě do RS
Odpovědět
Tezemis
Příspěvky: 94
Registrován: pon 31. črc 2017 14:37:43

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Tezemis »

Ahoj / Dobrý večer,

všiml jsem si na FB stránce, že se na trati začalo pracovat na klopených obloucích, to je super!!! Pak jsem si ještě všiml, že se tam píše něco o Svitavách, až tam je trať postavená, nebo je konec v České Třebové? Děkuji a těším se na vydání! :)
Uživatelský avatar
Michal
Administrátor
Příspěvky: 555
Registrován: pát 06. čer 2008 8:44:42
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Michal »

Jo, na ten příspěvek jsem narazil taky. A taky se tam psalo, že klopení nejde udělat v úsecích, ve kterých se dříve vrtal Vlastik. Jaké to překvapení. :lol:
Uživatelský avatar
sasule
Příspěvky: 381
Registrován: pon 16. zář 2013 10:07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od sasule »

Ohledně toho klopení oblouků to trochu upřesním: Někdo psal, že je škoda, že oblouky klopené nejsou. Na to jiný reagoval, že by to udělal. Potom ta diskuze byla spíše o tom, zda je rozumné to dělat nebo ne. Resumé v podstatě bylo to, že by to znamenalo de facto položit velké procento tratí znovu. A všichni víme, jaký je průser napojovat oblouky na existující rovinky a podobně (nehledě na sklony a už existující elektrifikaci).

Když jsem já trať poprvé dostal do ruky, tak už oblouky klopené nebyly, pokud se dobře pamatuji.
Blade77
Příspěvky: 148
Registrován: ned 28. srp 2011 1:10:12
Bydliště: Praha, vozovna Motol, tramvaj... ;-)

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Blade77 »

Někde oblouky klopené jsou, v drtivé většině nejsou, ale absolutně to neřeším, vůbec mi to nevadí ;) Trať beru tak, jak je a přesně, jak píše Saša, napojovat klopené oblouky je pěkně těžký, sám jsem si to zkusil a radši jsem to vzdal. Trať je úžasná, nenáročná a velmi rád na ní jezdím. ;) Těším se na další aktualizaci. ;)

Jirka
Jirka/VonShark
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od KaMat »

Když už na to má člověk skill a vyrobené pravidla, tak se to dá zvládnout "celkem" rychle. Pro začátečníka to může být vyhození i dvou hodin času a spoustu nervů za jeden dvojkolejný oblouk :/
Uživatelský avatar
adamec475101
Příspěvky: 57
Registrován: úte 12. dub 2016 17:48:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od adamec475101 »

Naklopeno je zhruba 85% tratí, souvislejší nenaklopené úseky jsou Týniště nad Orlicí - Václavice, Police nad Metují - Meziměstí a Choceň - Pardubice. Jinak se jenom na pár místech najde nenaklopený oblouk.
Uživatelský avatar
sasule
Příspěvky: 381
Registrován: pon 16. zář 2013 10:07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od sasule »

No a jak jsou vyřešeny přechody oblouk - rovina? Je kolej hladká, nebo to skáče?
Jestli Milan nepoužíval "šneka" a Ty jsi to celé nějak přetahal, tak to klobouk dolů (Samozřejmě klobouk dolů i tak, že to klopí).
Uživatelský avatar
adamec475101
Příspěvky: 57
Registrován: úte 12. dub 2016 17:48:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od adamec475101 »

Právě ty úseky, kde není použitý šnek, jsou ty nenaklopené. Sice jsem se pokoušel to přestavět, ale nešlo mi to. Tam, kde to klopené je, je přechod hladký. Sám jsem trať víc jak týden metr po metru projížděl a pečlivě kontroloval, aby tam tyhle zlomy nebyly. Taky jsem upravil přejezdy, mostky, náspy, atd, aby se koleje po naklopení netopily v zemi a asfaltu. A u těch přejezdů jsem upravoval jenom silnici, na ZZ jsem nesahal a při testování se všechny přejezdy v pořádku zavíraly.
Uživatelský avatar
sasule
Příspěvky: 381
Registrován: pon 16. zář 2013 10:07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od sasule »

Takže znovu: Klobouk dolů! :o
Uživatelský avatar
adamec475101
Příspěvky: 57
Registrován: úte 12. dub 2016 17:48:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od adamec475101 »

Díky moc ;)
Uživatelský avatar
Michal
Administrátor
Příspěvky: 555
Registrován: pát 06. čer 2008 8:44:42
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Michal »

To zní opravdu báječně. Nedá mi to se nezeptat. Nešly by ty zbývající úseky "zašnekovatět" dodatečně, aby je bylo možné naklopit bez jejich fyzického přeskládání? Myslím třeba nějakým zásahem přímo do databáze. Možná je to úplná blbost, pokládka kolejí jde zcela mimo mne. :) Ale pokud by byl potřeba nějaký výzkum v této oblasti, tak můžu přiložit ruku k dílu. V souborech se vrtám rád. :mrgreen:
Uživatelský avatar
sasule
Příspěvky: 381
Registrován: pon 16. zář 2013 10:07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od sasule »

Tak ona je nejdřív dost šílenost vůbec ten úsek v DB najít. Možná na to je nějaký fígl, leč já ho neznám :-(
Zapnout na něm šneka by asi přes DB šlo, ale neřeší to přechod mezi obloukem a rovinou. A zde si myslím, že je zakopaný pes.

Se šnekem:
rovina - přechod - oblouk - přechod - rovina

bez šneka:
rovina - oblouk - rovina
Uživatelský avatar
Michal
Administrátor
Příspěvky: 555
Registrován: pát 06. čer 2008 8:44:42
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Michal »

Aha. Já vycházel z toho, že na některých úsecích byl použitý šnek a přesto nebyly klopené a že by do tohoto stavu možná šly dostat i ty zbývající a pak je naklopit. Nějak donutit simulátor, aby si tam ty přechodnice dopočítal sám. Zapisovat je ručně je blbost.
Subterra
Příspěvky: 287
Registrován: pon 08. led 2018 22:44:12

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Subterra »

adamec475101 píše: pon 16. zář 2019 18:03:01 Právě ty úseky, kde není použitý šnek, jsou ty nenaklopené. Sice jsem se pokoušel to přestavět, ale nešlo mi to. Tam, kde to klopené je, je přechod hladký. Sám jsem trať víc jak týden metr po metru projížděl a pečlivě kontroloval, aby tam tyhle zlomy nebyly. Taky jsem upravil přejezdy, mostky, náspy, atd, aby se koleje po naklopení netopily v zemi a asfaltu. A u těch přejezdů jsem upravoval jenom silnici, na ZZ jsem nesahal a při testování se všechny přejezdy v pořádku zavíraly.
Mám verzi tratě ze 14.9. a např oblouk před Brandýsem od Bezpráví a samotné průjezdné koleje v Brandýse klopené nejsou a přitom průjezd Brandýsem naklopit jde a po vizuelní stránce jsem žádné skoky ani na jednom konci nenašel. Pokud na tom stále pracuješ, tak tohle ignoruj :D
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od KaMat »

Michal píše: pon 16. zář 2019 18:23:40 To zní opravdu báječně. Nedá mi to se nezeptat. Nešly by ty zbývající úseky "zašnekovatět" dodatečně, aby je bylo možné naklopit bez jejich fyzického přeskládání? Myslím třeba nějakým zásahem přímo do databáze. Možná je to úplná blbost, pokládka kolejí jde zcela mimo mne. :) Ale pokud by byl potřeba nějaký výzkum v této oblasti, tak můžu přiložit ruku k dílu. V souborech se vrtám rád. :mrgreen:
Obávám se, že přepsáním dat v databázi šneka nevyrobíš :cry:
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Míla »

Když jsem začal stavět trať neměl jsem vůbec myšlenku jednou oblouky naklopit.Proto jsem místy, kde mě nešly z nějakých důvodů napojit koleje,ve stanicích kolem výhybek, či u velikého oblouku, šnečka nepoužil.V úseku Meziměstí -Týnište n.O., který byl moje prvotina a učil jsem se za pochodu,mě s položením kolejí pomáhal Vlastík. V té době šnečka nepoužíval s tím, že když se koleje dobře natáhnou, není problém.Nepočítal, že jednou budou chtít hráči klopené oblouky. Vždyť donedávna se o naklopení ani nemluvilo. Je to jak s módou. Vždy se něco nového objeví. Je tu ale tak trochu problém v dlouhých obloucích.Bez naklopení vlak jede bez větších výkyvů. Ale po naklopení vlak místy pocukává.Dle mě je to způsobené tím, že dlouhé oblouky neumím natáhnout v jednom kuse. Nevychází na konci tam, kde ho chci mít. Proto oblouk natahuji na etapy.
Jinak je nutno poděkovat Adamovi ( adamec475101), který se nabídl, že zkusí oblouky naklopit A výsledek je na místě.Myslím, že i když klopené oblouky nejsou všude, trať bude o to lepší.Do Brandýsa se podívám, pokud půjdou naklopit, udělám to.
Pokud bychom chtěli mít klopené oblouky všude, musel bych rozhodit z větší části úseky z Meziměstí do Týniště n.O. A to je na dlouhou trať. A vězte, nejsem na tuto úpravu připraven. Zkoušel to Martin, já jsem také zkusil vyměnit část kolejí, ale je problém se s šnečkem trefit do původní koleje. KaMate, ty jsi zde psal o pravidle, kterým se dá toto upravit. Můžeš to, prosím, přiblížit?
Jinak aktualizaci tratě vydám na konci září, jakmile Subterra ukončí testy na nových úsecích .
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Míla »

Během poslední doby jsem měl ke své trati připomínky, že některé stromy ( břízy v 3D, Vrba bílá 2D)) nemají zimní textury a nevypadá to dobře.
Informoval jsem o tom Sašu, který tyto objekty má ve svých složkách k trati Vlárská dráha a který se upravuje. Saša textury opravil, za což mu děkuji a
včera vydal aktualizaci, která je zde po přihlášení: https://www.sasuletrainz.cz
Balík součástí pro Vlárkou dráhu, které vytvořil Roman a povolil použití.
Poslední aktualizace: 26.09.2019.
V této aktualizaci jsou mimo jiné opraveny zimní textury stromů a také jsou zde vytvořena či upravena všechna návěstidla použitá v mé trati!
Čili pro bezproblémový provoz tratě je nutné tuto aktualizaci stáhnout a ap. soubor přes Utilities nainstalovat. Jinak by vám chybělo mnoho návěstidel.
Naposledy upravil(a) Míla dne pát 27. zář 2019 9:07:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
adamec475101
Příspěvky: 57
Registrován: úte 12. dub 2016 17:48:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od adamec475101 »

K tomu Brandýsu a oblouku od Bezpráví - trať mi byla poslána 2.8. a v této verzi oblouky v Brandýse a ten oblouk od Bezpráví naklopit nejdou - sice není zlom úplně ostrý a na první pohled viditelný, ale je tam a za jízdy je cítit.

https://adamec475101.rajce.idnes.cz/obl ... .42.91.jpg
https://adamec475101.rajce.idnes.cz/obl ... .54.09.jpg
Míla
Příspěvky: 714
Registrován: pon 17. srp 2015 13:59:17

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od Míla »

Adam má pravdu, normálně nejdou. Zkusil jsem ale rozhodit před a za obloukem koleje a podařilo se nakonec oblouky naklopit a po delší době napojit stávající koleje. A to směrem do CT. I když při jízdě po 2. koleji směr CT se vlak kymácí, u 1. koleje je to lepší. Ještě se rozhodnu, zda to nechám či odstraním.
KaMat
Příspěvky: 1366
Registrován: stř 23. pro 2009 22:04:51

Re: Trať Kladské pomezí

Příspěvek od KaMat »

Na stavbu oblouků používám momentálně 144 pravidel. Postupuji tak, že si zvolím pravidlo podle toho, jak dlouhý má být šnek (přechodnice). Natáhnu rovný úsek a následuje šnek, oblouk, šnek. V pravidle pro přechodnice je mi jedno, jestli se úsek naklopí nebo ne. Pro to mi slouží zase jiné pravidla. Pro stavbu složených oblouků můžu klidně volit mezi více pravidly, je to celkem jedno. Po postavení oblouku a uložení hry, hru vypnu a otevřu si soubor databáze tratě a najdu si nově postavený oblouk, kde bude vypsané taky pravidlo, kterým je oblouk stavěný. Další na řadě je přepsání tohoto pravidla za pravidlo pro klopení (převýšení). Sranda je v tom, že stopa postavené koleje zůstane a změní se jen velikost převýšení, takže si můžu zvolit jakoukoliv výšku sám chci. Klidně z toho může být i horská dráha :D. Zatím nejdelšího šneka (261m) s převýšením 15cm jsem vyráběl na VUZ.
Odpovědět