Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Otázky, problémy a nejasnosti při tvorbě modelů a skinů
Odpovědět
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Josef72 »

Zdravím,
prožil jsm dnes další z řady krušných dní plných údivu a frustrace při tvorbě. Při stavbě nových drážních lamp a osvětlení vůbec jsem narazil na podivné a nestandartní chování v načítání LODů. Nevím, zda jsem se nezbláznil, ale podle mne něco nehraje.

Nakonec jsem si pro lepší kontrolu vytvořil jednoduchý objekt a nastavil LOD např. takto "1_0100_Objekt1". Takže by s měl objevit do 100m od kamery. Zmizí ale asi až po 150m. Další objekt jsem označil takto : "1_0200_objekt2" a měl by se tedy zobrazovat do 200m od kamery. Zmizí ale až po oddálení o 300m. Logicky mi z toho vychází, že se vzdálenost zvýší o polovinu. Uvedené čísla platí při maximálním nastavení hry. Tak mě napadlo, jestli stejně neblbne hra třeba u 3D kolejí. každopádně bych řekl, že něco nehraje. Mám rozdělané nové vesnické domky a narychlo jsem oddaloval kameru , kdy zmizí komíny, které mají většinou LODy kolem 200m. A byl jsem hodně daleko a pořád byly vidět. Přitom , když jsem je dělal ještě v RW2, tak jsem to na 100% kontroloval a bylo to v pořádku. Vždy kontroluji nejdříve LODy.

Jestli mám pravdu, tak by uvedený problém mohl hrát roli v zatížení PC, zejména u zmiňovaných 3D kolejí.

Nechce se někomu udělat taky jednoduchý test, jestli dojdete ke stejnému závěru ?
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Roman »

Pustil jsem se dnes do modelování nových sloupů TV . Počítám s pětistupňovým nastavení LOD a to již od 25m . Tak až bude finální export hotov dám vědět, jak se model ve hře chová.....
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Josef72 »

Minimální LOD je myslím 50m.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Roman »

Tak na to jsem nikde nenarazil. Dík :)
Vlastik

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Vlastik »

Zdravím,
prožil jsm dnes další z řady krušných dní plných údivu a frustrace při tvorbě. Při stavbě nových drážních lamp a osvětlení vůbec jsem narazil na podivné a nestandartní chování v načítání LODů. Nevím, zda jsem se nezbláznil, ale podle mne něco nehraje.
No myslím že toto jsem tu už avízoval před měsícem že v TS2012 lody nefungují jak mají a komunita je pěkně nasr...,(stačí denně sledovat facebok)pěkně je to vidět i na těch 3D kolejích při vypnutém TSx ty koleje na sebe navazují,ale při zapnutém TSx se ty lody tlučou a třeba hlavy kolejnic jsou čmouhaté právě proto že se tam tlučou ty lody,pokud použiji jeden stupen pro lod tak je to ok.
K tomu se nedávno vyjádřil i SAD a poslední proč má pěkné koleje odpověděl na forum DB že použil dočasně jeden lod pro pražce a kolejnice,ale v případě kdy toto RS společnost opraví má schovanou zálohu s LODY.
Taky jsem o tom uvažoval dočasně udělat kolejivo jen s 1 lodem,ale myslím si že snad do vánoc to opraví,takže to nemá cenu.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Roman »

Tady je video na ukázku. LOD funguje korektně včetně toho prvního nastaveného na 25m. Použitý materiál je "TrainBasicObjectDiffuse.fx" .
Otázkou je , jak by to fungovalo pokud by byla použita kombinace různých materiálů na jeden objekt. A nebo pokud sloupy rozmístím do tratě populační geometrií loft objektu.
Model ještě není zdaleka finál, ale exportoval jsem ho raději hned, abych se necukal s něčím co potom nebude k ničemu :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=274mBKqLGwk

Moc toho viděn není, ale jako názorná ukázka to postačí.
Josef72
Moderátor a modelář
Příspěvky: 806
Registrován: sob 28. bře 2009 13:37:36
Bydliště: Proboštov / Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Josef72 »

A měřil si nějak tu vzdálenost od kamery ? Jestli to máš na 25m, tak to podle oka nemusí být poznat. Mně to taky fungovalo, ale nebyla dodržena vzdálenost od kamery. A 25m nebo 37 může vypadat stejně. Ještě to zkusím.


EDIT -Tak jsem to zkusil ještě jednou a jak jsm psal prve, LODy mi nefungují podle mnou zadaných parametrů, ale něco si k nim připočítává ( asi těch 50%). U toho co nyní dělám to nevadí, ale jestli se takto chovají všechny objekty, tak to podle mne má vliv na plynulost hry. Jestliže jsou ve hře objekty z max. LOD třeba 700m, tak je hra zobrazuje všechny na cca 1100m.
Baltazar
Příspěvky: 47
Registrován: ned 25. zář 2011 18:03:06

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Baltazar »

Nevyznám sa v tom, ale zachytil som info o problémoch s LODmi.
http://ftp.uktrainsim.com/viewtopic.php ... d#p1467119
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Hekl338 »

Posledne sme nieco riesili ohladom modelu 151 023 a Michal, alebo Roman cosi prehodil, ci nieco RW nepocita v milach. Nedalo mi to a skusal som, ako to je s LODmi a je to u nich skutocne tak. Takze miesto 32 m zadavam 20 a sedi to. Skusal som to iste so 64, zdal som 40, taktiez, u 128 zadat 80. Neviem, mozno to uz kdesi ktosi riesil. Otazkou je, ci to tak skutocne ostane, alebo to opravia na metre, ako to bolo. Nevie niekto, ci to Kujoni do RW4 pripravuju?
Miran
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01. kvě 2013 9:59:15

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Miran »

Pokud je tohle ještě aktuální, tak řešení by mělo být jednoduché a stálo by za vyzkoušení. Legrace je zřejmě v tom (pokud to někdo z KUJU neopravil), že LOD vzdálenost se podle všeho zadává v šestnáctkové soustavě. Protože 20 hexadecimálně je 32 dekadicky, 40H je samozřejmě 64d, 80H je 128d atd. Tím je možná vysvětlen i požadavek na zadání LOD ve 4 číslicích včetně vedoucích nul. Takže LOD 100m se musí zadat jako 0064, 150m jako 0096. Kdyby bylo potřeba zadat LOD 200 m tak by se podle všeho zadal jako 00C8. Vyzkoušejte to někdo ze zkušených modelářů (znalců problematily LODů).
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 2207
Registrován: stř 01. črc 2009 12:19:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Roman »

Ono to s těmi LODy v RW není zase až tak jednoznačné. Načítání LODů se řídí nastavením zobrazovací vzdálenosti uživatelem. Ale v podstatě se dá říct, že Tvoje teorie může být správná. Ovšem platná bude jen při maximální zobrazovací vzdálenosti. Někdy odzkouším.
Miran
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01. kvě 2013 9:59:15

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Miran »

O.K.
Dal jsem to sem jako námět k diskusi a vyzkoušení.
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Hekl338 »

Co sa tyka LODov v RW, plati jednoduche: Ak chcem, aby bol LOD viditelny do 64m, zadam v maxku 40 (60/1.6) Toto vsak plati len v pripade, ze je nastavenie v RW na max (zobrazovana vzdialenost). Ak je znizena, RW jednoducho zobrazuje model 1 LODom ako plnym modelom (plny model sa nepouzije). Ostatne, toto je platne uz od doby RS, je to pisane aj v manualoch. To prepocitavanie (hondota/1.6) prislo s RW3.
Miran
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01. kvě 2013 9:59:15

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Miran »

Díky za vysvětlení a testy.
Vlastik

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Vlastik »

Co sa tyka LODov v RW, plati jednoduche: Ak chcem, aby bol LOD viditelny do 64m, zadam v maxku 40 (60/1.6) Toto vsak plati len v pripade, ze je nastavenie v RW na max (zobrazovana vzdialenost). Ak je znizena, RW jednoducho zobrazuje model 1 LODom ako plnym modelom (plny model sa nepouzije). Ostatne, toto je platne uz od doby RS, je to pisane aj v manualoch. To prepocitavanie (hondota/1.6) prislo s RW3.
Pomalu začínám znovu modelovat,ale chci se zeptat jestli někdo nezkoušel ty LODY v TS 2014 jestli jsou stále na míle nebo na metry,aby byly správně.
Hekl338
Modelář
Příspěvky: 929
Registrován: pon 09. čer 2008 21:08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Chování LODů v Railworks 2012 ?!

Příspěvek od Hekl338 »

Podla mna sa to nemenilo, stale treba v maxku zadavat v milach....
Odpovědět