ZD Simulator

Témata a povídání netýkající se RS
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivan.ps
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 05. čer 2008 21:55:08
Bydliště: Nové Zámky - Slovensko
Kontaktovat uživatele:

ZD Simulator

Příspěvek od Ivan.ps »

Na stránke http://www.trainsim.cz/ sa objavil článok o freeware železničnom simulátore s názvom ZD Simulator 3.2, ktorý naozaj stojí za pozornosť. Grafika je síce nieje nič moc, ale aby ste v tomto simulátore rozbehli lokomotívu, musíte urobiť všetky potrebné kroky, ako v reále od zapnutia bateriek, cez zapnutie hlavného vypínača, kompresorov, atď...
Ďalej sa zdá, že simulátor je schopný simulovať závady, pretože je tu taktiež možné napríklad odpojenie zberačov, odpojenie podvozkov, vykracovanie a podkladanie jednotlivých relé pri poruchách. Rušňovodič má taktiež k dispozícií schému lokomotívy. Dosť veľká nevýhoda je ale, že simulátor je celý v ruštine, takže by bolo dobre získať nejaký zrozumiteľný manuál. V každom prípade ale tento simulátor stojí za zhliadnutie...
Ivan Palacka
Vlastik

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Vlastik »

Jo četl jsem to a hlavně tu živou diskuzi na uvedených stránkách,docela mě udivuje že zřejmně asi všichni diskutující jsou takové generace že už asi ruštinu ve škole nezažili a tak tápu co a jak,přitom ale všechny klávesové skratky jsou popsány v prvém dokumentu ve wordu a hned člověk ví co a jak,rozjezd je popsán .
Nevím ale i elektrika je popsaná v přiložených dokumentech,jakožto i čísla ochran,opravdu než nesmyslně zkoušet co co znamená si stačí přečíst přiložené návody a jedu.V posledním dokumentu je kompletní rozvod elektriky lokomotivy.
V jednom je jenom jízdní řád,jinak simulátor se dá stáhnout i z ruských stránek.
Jek píšou samotni programátoři: Informace: Je nutná znalost elektrických obvodů a PTE.
Uživatelský avatar
Ivan.ps
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 05. čer 2008 21:55:08
Bydliště: Nové Zámky - Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Ivan.ps »

Vlastik píše:....přitom ale všechny klávesové skratky jsou popsány v prvém dokumentu ve wordu a hned člověk ví co a jak,rozjezd je popsán .
To je síce pravda, ale aj tie manuály sú celé iba v ruštine. Mne ruština už naozaj nič nehovorí, možno keby sa našiel niekto ochotný, kto by bol ochotný pomôcť s prekladom.
Ivan Palacka
Jurajs_89
Příspěvky: 646
Registrován: pát 06. čer 2008 7:09:10
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Jurajs_89 »

Na MSTS fóru jsem viděl dotaz k této hře. Tak jsem si jí stáhnul, a líbí se mi. Když pominu její grafiku, tak mi to přijde pomalu lepší než MSTS či RS, ale jelikož na škole ruštinu neberu, tak bych se i docela za ten překlam manuálů přimlouval :oops: .
ObrázekObrázek
magnetový "cvok" :D
Jirka
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 19. čer 2008 12:33:03

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Jirka »

Ovšem překladač na googlu to přeloží jakžtakž věrohodně.
Jurajs_89
Příspěvky: 646
Registrován: pát 06. čer 2008 7:09:10
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Jurajs_89 »

Zdravím, můžu se zeptat, zda-li se pracuje na překladech? Díky
ObrázekObrázek
magnetový "cvok" :D
Uživatelský avatar
Ivan.ps
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 05. čer 2008 21:55:08
Bydliště: Nové Zámky - Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Ivan.ps »

Pokiaľ ja viem, tak nie. Ale možno niekto milo prekvapí... ;)
Ivan Palacka
Jurajs_89
Příspěvky: 646
Registrován: pát 06. čer 2008 7:09:10
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Jurajs_89 »

Díky za odpověď. To by bylo fajn 8-) .
ObrázekObrázek
magnetový "cvok" :D
Howky
Příspěvky: 16
Registrován: sob 29. kvě 2010 15:14:34

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Howky »

No náhodou jsem zabrousil do té vaší diskuze tož vám sem něco plácnu.

S kámošem sem spíchl tohle.

Obrázek

Mám přeloženo i něco dál ,ale musím to pohledat na DVD , tak aspon tohle prozatím.
Howky
Příspěvky: 16
Registrován: sob 29. kvě 2010 15:14:34

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Howky »

Jinak se pokouším o překlad.Ale pokud se to povede chtělo by to domluvit se s Ruským tvůrcem ohledně povolení vypuštění češtiny.
leonell
Příspěvky: 21
Registrován: pát 06. čer 2008 22:55:16

Re: ZD Simulator

Příspěvek od leonell »

Zkusím štěstí zde, nenašel jsem české fórum věnované přímo tomuto simulátoru, což je podle mně škoda.

Zatím mám postup jak rozjet ČS4, ovšem občas se dostanu do situace, kdy s tím nehnu.

Typicky příklad je, že nejde zdvihnout jeden ze sběračů a kdybych se rozkrájel tak nevím proč, zdánlivě mám vše dobře.

Druhý problém mám, když se stane něco ošklivého, že se toho neumím na trati zbavit. třeba se rozsvítí "blesk ZEMLJA" a "B s vinutím", vypadne HV. Resetuji 850, všechno vypnu, oživuji od vypnutých baterií, ale těch indikací se nezbavím a HV nezapnu.

A pak spoustě věcí prostě nerozumím. Třeba proč svítí zelený pantograf s vinutím když jsou pantografy dole a hlavní vypínač vypnutý. Proč pak během jízdy zhasne? Asi je to korektní stav, ale nejde mi to do hlavy. Toto je asi spíše moje neznalost jak to v reálu funguje - a za to může MSTS, TRS a RW stejným dílem :)

Docela rád bych to tady prodiskutoval, bude-li zájem a povolení "nadřízených", můžeme sem dát i návody - ale nevím, jestli se tady najdou "diskutéři".

Rusky (jakžtakž) umím, ale elektrickým mašinám nerozumím.

L.
Naposledy upravil(a) leonell dne sob 27. srp 2011 21:17:37, celkem upraveno 1 x.
leonell
Příspěvky: 21
Registrován: pát 06. čer 2008 22:55:16

Re: ZD Simulator

Příspěvek od leonell »

Prozatím toto (netvrdím že je to optimální překlad):
Obrázek
--
Toto NENÍ z české verze programu (která IMHO neexistuje), to je screenshot s odstraněnými ruskými texty a nahrazenými texty českými.
Naposledy upravil(a) leonell dne sob 27. srp 2011 21:24:36, celkem upraveno 2 x.
leonell
Příspěvky: 21
Registrován: pát 06. čer 2008 22:55:16

Re: ZD Simulator

Příspěvek od leonell »

Něco z jiného soudku:
Pokud se zaškrtne před spuštěním "Pisat lentu" (Tachograf), tak během simulace jsou zaznamenávána data o jízdě.
Po ukončení jízdy je pak možné stisknout tlačítko "Rozsifrovka lenty", spustí se samostatná aplikace.
V menu je jediná skupina "Fajl", v ní se vybere první "Zagruzit lentu" a najde adresář "strips" v rámci ZDSIM.
Tam jsou ty zaznamy v DAT souborech, označené časem. Po otevření je možné dát druhou položku menu "Sochranit lentu kak kartinku" a to uloží výsledek do téhož adresáře jako BMP.
Ten výsledek vypadá takhle:
Obrázek
Zřejmě je to reálný tvar, to může nějaký real-strojvůdce posoudit, já netuším která bije, změť nějakých čar :)
Shora dolů texty:
Rychlostní záznam ZDSimulator
Datum 27.8.2011 20:45:03
Testovaný Leonell
Lokomotiva ČS4 KVR
5 vagonů, hmotnost 300, 20 os
Kijev-Kazatin, zvláštní jízda
Začátek 856100, Scenář: není
Spotřeba elektrické energie: 43 kVt/hod
Čas na cestě: 7 minut
Hodnocení:
Testovaný:
TČI:
TČMI:
TČZE:
--
Pro případné dekódéry. Rozjel jsem se vcelku plynule, až na nějakých asi 80 kmh, pak jsem nechal vlak postupně zpomalovat, před nástupištěm jsem zabrzdil, což ovšem zastavilo moc brzo :) a tak jsem se potupně zase pomalu rozjel a zastavil na konci. Kde došlo k nějaké poruše a tak jsem vyskočil. Tomuto průběhu naznačuje ten velký a malý "kopec" úplně dole. Co je zbytek nevím.

Později doplněno:
Tady jsem si dovolil ještě jeden, který lépe prezentuje reálný provoz.
Obrázek
Stanice A 8:42 - 8:45
Stanice B 8:51 - 8:53
Stanice C 8:59 - 9:03
V 9:07 překročení rychlosti 60 kmh a automatická rychlobrzda (a konec záznamu).
Ten dolní vypadá jako rychlost vůči času, ovšem neumím z to přečíst teda těch 60kmh.
Ten střední bych tipnul na výkon? Vycházím z toho, že to na začátku stoupá a na konci klesá (vypnutý HV), zatímco v mezistanicích to poklesne, ale ne na nulu.
Ten horní by mohl mít něco společného s časem v rámci hodiny, protože na přechodu přes celou (během stanice C) klesl dolů.
Zeleně zvýrazněný úsek je stejná délka, otázka je, proč je u 2 posunutý.
Naposledy upravil(a) leonell dne ned 28. srp 2011 9:33:04, celkem upraveno 2 x.
leonell
Příspěvky: 21
Registrován: pát 06. čer 2008 22:55:16

Re: ZD Simulator

Příspěvek od leonell »

A ještě ke spotřebě. Přikládám další tachograf, úsek je stejný, akorát tentokrát jsem zastavil dobře, byť asi dost drsně.
Ve strojovně lokomotivy je měřák spotřeby, stav na začátku a na konci jízdy jsem podkopíroval do tachografu dolů (samozřejmě stav sedí).
Takže ti, co to zvládnou rozjet a dojet mohou soutěžit v ekonomice jízdy :)

Obrázek
leonell
Příspěvky: 21
Registrován: pát 06. čer 2008 22:55:16

Re: ZD Simulator

Příspěvek od leonell »

A uzavřu dnešní resp včerejší misi dotazy:

Obrázek

Když jedu, tak prostě dávám klávesou A další a další stupně.
Asi to dávám s citem, už dlouho mi nic nehořelo :) Měl bych se nečeho držet před přidáváním? Limitního proudu?

Svítí mi tam cosi (viz 1), vypadá to jako ventilátor. Rozsvítí se to, jak přidávám stupně (poměrně brzo). Tuší někdo co je (asi) špatně a co s tím?
Doplnění: Teď mně tak napadlo jestli to není prokluz. A jak dodávám později, ano, něco takového to je, protože když se zapne pomocí SHIFT G pískovač a následně aktivuje pomocí X pískování, tak přesně tato kontrolka během pískování svítí a zhasne jak se pískování (X) zase zastaví. Sice mi nejde do hlavy že by to pískovalo automaticky, ale to je věc jiná.

Po výzvě na živák jsem zareagoval až na písknutí (a ne na světlo) a asi příliš pozdě, protože se rozsvítila nějaká indikace (viz 2). Při dalším živáku, tentokrát už spořádaně cvaknutého ihned, zase ta indikace zhasla. Copak to je za fičůru?

A to nejdůležitější: když se blížím do zastávky, stisknu E, což posune kontrolér doprava a samo(?) snižuje ty stupně až k nule. Když dojede, tak se rozsvítí zelený pantograf a pak teprve začnu brzdit. Při různých jiných variantách mi totiž pravidelně vylítával hlavní vypínač či nastávaly jiné "tragédie". Dělám to dobře? Nebo jak se dojíždí v reálu?

Mimochodem: v noci obcházíte strojovnu s baterkou :)
Uživatelský avatar
Ivan.ps
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 05. čer 2008 21:55:08
Bydliště: Nové Zámky - Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: ZD Simulator

Příspěvek od Ivan.ps »

Nazdar. Neviem síce úplne presne ako funguje táto lokomotíva, ale myslím si, že to bude niečo podobné, ako laminátka, takže:

Pred pridávaním výkonu sa drž prúdu. V reále na laminátke je také rozumné maximum 1000-1150 Ampérov, pri vyššom prúde môže zaúčinkovať nadprúdová ochrana a nasleduje vypnutie hlavného vypínača. Pri prudkom rozbehu môže prísť taktiež ku sklzu.

Ten obrázok s č.1 by som povedal, že to je pieskovanie. Ten obrázok dva neviem čo by mohlo byť.

Pri brzdení treba najskor vyhodiť jazdné stupne (odbočky), keď je kontrolér v polohe úplne napravo, odbočky samé automaticky klesajú na nulu. Brzdí sa v zásade až keď je mašina vo výbehu. Ak by si brzdil pod výkonom a tlak v hlavnom potrubí by klesol pod určitú hodnotu (pri laminátke je to 3,5bar), tak zase vypína hlavný vypínač.


Ide tento simulátor aj na Win7 64bit? Ja som to skúšal a nevedel som to rozchodiť.
Ivan Palacka
leonell
Příspěvky: 21
Registrován: pát 06. čer 2008 22:55:16

Re: ZD Simulator

Příspěvek od leonell »

Ivan: Mne to pod Windows 7 Professional 64bit jde. Normálně jsem stáhnul verzi 4.5 (tj poslední), spustil to, rozpakovalo se to a StartPrj to spousti.
Akorat jsem musel změnit font pro non-unicode aplikace na ruštinu abych viděl azbuku a ne otazníky, což má bohužel jisté konsekvence, jako že VideoEditor mi teď jde rusky :)

Díky moc za vysvětlení. Pro mně je tohle španělská vesnice. Rád bych tomu rozumněl ale nevím jestli seženu nějaký polopatický manuál.
leonell
Příspěvky: 21
Registrován: pát 06. čer 2008 22:55:16

Re: ZD Simulator

Příspěvek od leonell »

Vyšla verze 4.6
http://zdsimulator.com.ua/zdsimulator/skachat

Změny:
- vylepšen zvuk VL80T
- vylepšen zvuk kompresoru ČS4
- doplněno jemné blikání návěstidel
- doplněn skřípot souprav v oblouku
- doplněn parametr "pnutí automatického spřáhla"
- přidáno vzájemné ovlivňování lokomotivy a vagónů, vlak se protahuje a zkracuje, jsou cítit rázy v soupravě
- upraveno houpání soupravy za jízdy, nyní ještě realističtější ve vysokých rychlostech
- Upraven VL80T, stavění pozic, přidány mezipozice
- na obrazovku doplněna indikace KME u VL80T
- upraveny barvy lamp u VL80T a VL82M
- simulována vlna během brzdění soupravy, brzdy reagují postupně, první krok k simulaci nákladních vlaků
- opraveny chyby TimeSeparator a DateSeparator, které způsobovaly pád
- s výběrem scénáře je opravena (znemožněna) změna počáteční stanice
- opraven zvuk zápisovače který způsoboval problémy s AI trafikem
- větší dohlednost
- zkvalitněn pohyb (skákání) při přejezdu křižvatek a výhybek
- zvýšeno omezení počt vozů v AI na 15
- opravena chyba nemožnosti 2 různých scénářů stejného směru v jedné trati
- opraveno parsování skriptů s prázdnými řádky, které mohly vést k pádu aplikace
- doplněna upravená trať Charkov - Poltava
- v obou tratích vylepšen vzhled stromů (alfa kanál)
- v trati Kyjev - Kazatin doplněny noční textury lokomotiv ČS4 a ČS8
- do scénářů přibyla možnost parametru [ref] který umožní vbe scénáři použít objekty a textury které nejsou součástí dané tratě
- opravena chyba s poruchami ve scénářích, nyní poruchy fungují resp nepracují :)
- doplněny klávesové zkratky pro obsluhu brzd (pro použití s MCab Mapper)
- v placené verzi přibyl zápis limitu pomalých jízd do výpisu tachografu
amper22
Příspěvky: 1
Registrován: ned 26. úno 2012 20:39:37

Re: ZD Simulator

Příspěvek od amper22 »

A čo môže byť asi toto??
Přílohy
lamp_mv_reak.jpg
lamp_mv_reak.jpg (2.47 KiB) Zobrazeno 20826 x
Odpovědět